Boronicat janë ndër frutat që kanë vlerën më të madh të nutricionit.

Boronicat janë pjesëtarë të familjes shqopë (Vaccinium spp.) dhe janë të afërta me boronicat e kuqe dhe rrushin e malit, transmeton lajmi.net.

Boronicat mund të jenë në ngjyra të ndryshme nga ngjyra e kaltër në të vjollce, kështu që boronicat nuk janë gjithmonë ngjyrë të kaltër.

Ju pëlqen!

Vlera e nutricionit që boronicat përmbajnë

Nga 100 gram të shërbimit më boronica ju mund të merrni këto vlera:

  • Ujë: 84%
  • Proteinë: 0.7 gram
  • Karbohidrate: 14.5 gram
  • Fibra: 2.4 gram
  • Kalori: 57
  • Yndyra: 0.3 gram
  • Sheqer: 10 gram

Gjithashtu janë të pasura me vitamina K1, C dhe magnezium, por kanë edhe një sasi të vitaminave si B6 dhe E.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.