Hoxha Vildan Effendiu gjatë fjalimit që mbajti në Kongresin e Manastirit, tha:

“Është gabim të mendohet se Kurani lejon shkrimin e gjuhës shqipe veçse me shkronja arabe. Nuk mund të thuhet që arabishtja është e vetmja gjuhë që i pëlqen Perëndisë meqë kishte edhe shumë libra fetare të shkruara turqisht.

Për pasonjë, nuk ka asnjë pengesë për të përdorur shkronja latine për shqipen”.¹

Ju pëlqen!

¹ Skëndi, Stavro. 2000. Zgjimi Kombëtar Shqiptar, 1878-1912. Tiranë: PHOENIX & Shtëpia e Librit dhe e Komunikimit, f. 337.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!