Këtë të martë, 8 qershor, duke udhëtuar në Drôme, në Tain-L’Hermitage, Emmanuel Macron u qëllua me shuplakë nga një burrë në mesditë. Dy persona u arrestuan më pas dhe u morën në paraburgim nga policia.

“Njeriu që u përpoq të godiste me shpullë presidentin dhe një individ tjetër aktualisht po dëgjohet nga brigada e xhandarmërisë Tain-L’Hermitage,” i tha prefektura AFP.

Cfarë rrezikon njeriu që bërtiti “Montjoie Saint-Denis, poshtë me Macronin!” dhe goditi me shuplakë kreun e shtetit? Shpjegimet.

Ju pëlqen!

Deri në 3 vjet burg dhe një gjobë prej 45,000 euro

Presidenti konsiderohet të jetë një person që mban autoritet publik. Kështu, sipas nenit 222-13 të Kodit Penal, “dhuna që rezulton në paaftësi për punë prej më pak se ose e barabartë me tetë ditë ose e cila nuk rezultoi në ndonjë paaftësi për punë dënohet me tre vjet burgim dhe 45,000 euro”. gjobë “.

Ky padyshim është ndëshkimi maksimal i shkaktuar dhe do të varet nga gjykatat për të vendosur mbi sanksionin që do të shqiptohet ndaj këtij njeriu.

Lexo po ashtu:  Universiteti i Kembrixhit i detyron profesorët të përfshijnë autorë me ngjyrë në orët mësimore.

Përveç kësaj, prokurori publik i Valence njoftoi se një ankesë do të “depozitohej në orët e ardhshme nga prefekti”. Ai gjithashtu tha se një hetim, i udhëhequr nga xhandarët e Drôme, ishte hapur për “dhunë pa ITT ndaj një personi që mban autoritet publik”. Burimi: lanouvellerepublique

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!