BERLIN, GERMANY - MAY 15: In this handout photo provided by the German Government Press Office (BPA), German Chancellor Angela Merkel talks with newly-elected French President Emmanuel Macron on the terrace, with a view of the television tower in the background during his visit to the chancellor's office on May 15, 2017 in Berlin, Germany. Macron is visiting Berlin only a day after being sworn in as president in Paris. While Macron and Merkel have both demonstrated an unwavering commitment to the European Union and Merkel strongly applauded Macron's election, they are likely to differ over Macron's desire for E.U.-issued bonds, a measure Merkel has strongly opposed in the past. (Photo by Guido Bergmann/Bundesregierung via Getty Images)
 

Presidenti i Francës, Macron dhe kancelarja gjermane Merkel do të organozojnë një samit për dialogun Kosovë-Serbi më 10 korrik.

Macron do të presë Kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti nesër (7 korrik) dhe Presidentin serb, Vuçiç më 9 korrik.

Takimet e Macron me kryeministrin Hoti dhe Presidentin Vuçiç vijnë para samitit virtual me Merkel, Borrell dhe Lajçak më 10 korrik.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!