Llogaritë janë përdorur për të promovuar një mashtrim të kriptovalutës por disa ekspertë sugjerojnë se mund të jetë një mbulesë për dëmtime të mëtejshme.

Miliarderët bënë tweet të njëjtin mesazh, duke u kërkuar përdoruesve të dërgonin para në një llogari Bitcoin dhe do të jepeshin dy herë më shumë, transmeton lajmi.net.

“Ju dërgoni 1000 dollarë, unë ju dërgoj 2000 dollarë”, thuhet në mesazh. Sidoqoftë, shpejt u bë e qartë se kjo ishte një mashtrim. Hakerët kishin marrë përsipër llogaritë e disa prej përdoruesve më të spikatur dhe, ndoshta, të fuqishëm të Twitter.

Ju pëlqen!

Kush u hakua?

Një numër i përdoruesve të verifikuar në Twitter humbën kontrollin e llogarive të tyre

Elon Musk, Bill Gates, Joe Biden, Barack Obama, Kanye West, George Wallace, Kim Kardashian, Wiz Khalifa, Warren Buffett, Jeff Bezos, ish kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Mike Bloomberg, dhe të tjerë, të gjithë kishin llogaritë e tyre në mesazhe të ngjashme.

Disa llogari të kompanive, duke përfshirë Apple, Uber, Wendy’s dhe Square’s Cash App, ishin gjithashtu në shënjestër.

Lexo po ashtu:  Kirk Douglas e ka dhuruar pasurinë e tij 80 milionëshe për bamirësi

Një numër i llogarive të cryptocurrency, duke përfshirë @bitcoin, @ripple, @coindesk, @coinbase dhe @binance u hakuan për të postuar një mesazh.

Çfarë postuan?

Mesazhet e para u shfaqën nga llogaria e Elon Musk. “Ndihem bujar për shkak të Covid-19. Do të dyfishoj çdo pagesë të BTC dërguar në adresën time BTC për orën tjetër. Fat të mirë, dhe qëndroni të sigurt atje!”.

Si ndodhi kjo?

Sipas një fije të llogarisë zyrtare të mbështetjes në Twitter, kompania zbuloi një sulm të koordinuar të inxhinierisë sociale nga njerëzit që synuan punonjësit në Twitter.

Këta punonjës kishin qasje në sisteme dhe mjete të brendshme dhe e shfrytëzuan këtë qasje për të marrë nën kontroll llogaritë e profileve të larta.

Sipas Motherboard, i cili raportohet se foli me ata që ishin pas mashtrimit me kushtin e anonimitetit, individët “përdorën një përfaqësues që bënte fjalë për të gjithë punën për ne”, duke paguar punonjësit në Twitter për qasje.

Llogaritë duket se janë komprometuar duke ndryshuar adresën e postës elektronike të lidhur me hyrjet.

Lexo po ashtu:  Kurti për Dua Lipa: "Ti je një inspirim dhe vendi i juaj është krenare për ju”
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!