Njerëzit bëjnë supozime për personalitetin tuaj bazuar në një skanim të shpejtë të veshjes tuaj dhe pamjes së përgjithshme.

Ata gjithashtu dalin në konkluzione për personalitetin duke u bazuar në formën e fytyrës. Brenda momenteve të takimit me ju, njerëzit vendosin të gjitha llojet e mendimeve ne punë për ju, nga statusi në inteligjencë deri në ndërgjegje.

Ja disa nga mendimet që njerëzit krijojnë për ju gjatë takimit të parë.

Ju pëlqen!

Njerëzit gjykojnë se sa duhet t’i besojnë një personi tjetër vetëm pas një takimi.

Në një studim të bërë nga Universiteti i Priceton duke i dhënë një grupi prej 245 studentësh vetëm disa sekonda për të vlerësuar atraktivitetin, kompetencën, pëlqimin, agresivitetin dhe besueshmërinë e fytyrave të aktorëve, rezultatet treguan se vlerësimet e zgjedhura nga 228 prej tyre ishte besueshmëria.

Njerëzit gjykojnë gjithashtu statusin tuaj socio-ekonomik vetëm duke ju parë.

Një studim Hollandez zbuloi se njerëzit që kishin rroba të markës së emrit Lacoste dhe Tommy Hilfiger, për të qenë të saktë u panë si status më i lartë dhe më të pasur se njerëzit që kishin veshur rroba jo të njohura gjatë takimit.

Njerëzit përcaktojnë se sa të zgjuar mendojnë se jeni pasi sapo jeni takuar.

Një studim i vitit 2007 në Universitetin Loyola Marymount, zbuloi se duke parë partnerin tuaj të bisedës në sy mund të ndihmojë në inkurajimin e njerëzve për t’ju parë si më inteligjentë. Partnerët më pas vlerësuan njëri-tjetrin se sa të zgjuar dukeshin. Rezultatet treguan se njerëzit perceptoheshin si më inteligjentë kur ata mbanin shikimin e drejtpërdrejtë ndaj partnerit të tyre ndërsa flisnin.

Pamja juaj gjithashtu mund të sinjalizojë se si njerëzit mendojnë se jeni mbizotërues.

Në një eksperiment të Universitetit të Pensilvanisë, studentët panë 25 foto të burrave, disa me koka të rruara dhe të tjera me flokë. Studentët i vlerësuan burrat me kokë të rruar si më dominues.

Nëse doni të dukeni të suksesshëm, vishni rrobat tuaja të porositura te rrobaqepësi.

Një studim britanik vendosi 274 njerëz përpara disa fotove ku tregoheshin vetëm veshje të ndryshme dhe brenda disa sekondave veshja më e përzgjedhur ishte kostumi serioz i përshtatur. Kjo lloj veshjeje është më e sugjeruara pasi mund të përmirësojë pozitivisht imazhin që ju u komunikoni të tjerëve,” shkruajnë autorët.

Gjithashtu detaje të tjera që vihen re më së shumti janë: Supozime për potencialin tuaj. Nëse tregoni që jeni aventurier gjatë takimit të parë. Nëse keni një personalitet agresiv thjesht nga forma e fytyrës tuaj dhe nëse dëshirojnë të jenë miq me ju vetëm disa minuta pas takimit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!