Higjiena e gojës është shumë e rëndësishme jo vetëm për anën estetike mirëpo edhe në aspektin e shëndetit. Higjiena e dobët e gojës lidhet me shumë infeksione dhe sëmundje të organizmit. Kështu pastrimi efikas dhe i shpeshtë i dhëmbëve është i këshillueshëm në mënyrë, që të parandalohen këto probleme.

Shumica e stomatologëve këshillojnë që dhëmbët duhet patjetër të lahen përpara se të fleni. Disa nuk e konceptojnë dot të flenë pa larë dhëmbët. Kurse të tjerët mendojnë se larja e dhëmbëve, duhet të bëhet vetëm në mëngjes.

Sipas ekspertëve, të mos i pastrosh dhëmbët përpara se të fleni është një gabim shumë i madh. Ata sqarojnë se ushqimi, të cilin e konsumojmë gjatë gjithë ditës ndikon ne akumulimin e mikrobeve, dhe kështu numri baktereve në gojë rritet. Nëse nuk i lani dhëmbët në mbremje, do të thotë që të gjitha këto baktere mbeten në gojë dhe mund të shkojnë deri në lukth.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

Për më tepër, të gjitha përbërjet e ushqimeve të mbetura në gojë gjatë tërë natës, mund të ndikojnë edhe në prishjen dhe rënien e dhëmbëve.

Sipas American  Dental Asocciation, larja e dhëmbëve duhet të bëhet patjetër dy herë në ditë. Dhe njëra prej këyre dy herëve duhet patjetër te jetë përpara se të fleni. /MekuliPress/ – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën e pavarur “MekuliPress”

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!
Loading...