A jeni nga ata njerëz që fle disa orë? A nuk i plotësoni 8 orët e kërkuara? A ju pëlqen të kaloni natën, por edhe zgjoheni në mëngjes, kështu që vendosni të “sakrifikoni” edhe disa orë gjumë?

Nëse është kështu, atëherë duhet të keni parasysh se mungesa e gjumit vetëm nuk është e mirë për trupin tuaj. Në fakt, nëse fle më pak se 6 orë, atëherë sipas studimeve përkatëse je i ekspozuar ndaj rreziqeve për shëndetin tënd.

Këtu janë disa nga pasojat e mungesës së gjumit:

Ju pëlqen!

Dehidratimi

Sipas hulumtimeve të fundit, kur trupi nuk plotëson të paktën 8 orët e nevojshme, ai dehidrohet gradualisht. Dhe këtë mund ta kuptoni me ndjenjën e lodhjes që keni gjatë ditës, për shkak të dehidratimit të trupit. Prandaj, kur flini disa orë, sigurohuni të pini më shumë ujë gjatë ditës.

Shtim në peshë

Heqja kronike e gjumit rrit rrezikun e mbipeshes me 15%, sipas studimit. Kjo sepse hormoni leptin zvogëlohet, gjë që sinjalizon se jemi të ngopur dhe rrit hormonin që stimulon urinë, grelinën.

Lexo po ashtu:  Ekziston ilaçi kundër kancerit për ata të cilët marrin guximin ta provojnë!

Plakja e parakohshme

Nuk është një mit që ju “thyheni” më shpejt, nëse flini më pak. Sipas hulumtimeve përkatëse, ata që flenë disa orë kanë shenja të rritura të plakjes së lëkurës.

Kujtesë e dobët

Sipas ekspertëve, rrugët midis qelizave të trurit krijohen gjatë gjumit. Kështu, tek ata që flenë disa orë, gatishmëria dhe përqendrimi mund të bien deri në 32%.

Sëmundje të zemrës

Mungesa e gjumit për një kohë të gjatë shoqërohet me presion të lartë të gjakut dhe nivele më të larta të inflamacionit. Si rezultat, rreziku i shfaqjes së sëmundjeve të zemrës rritet në planin afatgjatë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!