Vera është sezoni më i shumëpritur për t’u rikthyer në formë dhe për të qenë më i qetë. Megjithatë, trupi ynë i nënshtrohet një sërë stresesh.

Vera – veçanërisht për ata që shkojnë me pushime – është gjithmonë sinonim i relaksimit, argëtimit dhe humorit të mirë. Sidoqoftë, ekspozimi në diell dhe temperaturat e larta mund të shkaktojnë ndryshime të papritura dhe madje të padëshiruara në trupin tonë. Kush do ta kishte menduar këtë? Më poshtë specifikohen katër shembuj që shpjegojnë se si vera ndikon në trup dhe e vë atë (pak) në provë.

  • Në stinën e verës, pikërisht kur shëtisim me rroba që zbulojnë lëkurën, shkalla e rritjes së flokëve rritet me rreth 10%. Kjo ndodh sepse më shumë orë dritë bëjnë që hipotalamusi dhe hipofizia të punojnë më shumë, duke i bërë flokët të rriten më shpejt. Fenomeni prek edhe thonjtë dhe flokët, por nuk ka nevojë për gëzim: rritja e flokëve në fakt “kompensohet” nga rënia e tyre më e madhe në përgjigje të faktorëve të ndryshëm, si thatësia, nxehtësia dhe ekspozimi në diell.
  • Në verë, njerëzit priren të flenë më pak, dhe jo vetëm për shkak të një jete më intensive shoqërore. Fajtori kryesor i pagjumësisë së verës është në fakt mungesa e melatoninës, një hormon që rregullon ritmin cirkadian (cikli 24-orësh i ndarë në zgjim dhe gjumë): meqenëse sintetizohet në mungesë të dritës, me zgjatjen e ditëve prodhimi i melatoninës zvogëlohet. Pastaj është nxehtësia: për të “ndaluar” trupit tonë i duhet të ulë temperaturën duke shpërndarë nxehtësinë nëpër lëkurë. Por kur është nxehtë ky proces është më i vështirë.
  • Me sa duket ndryshimi i stinëve ndryshon madhësinë e trurit tonë. Shkencëtarët nga Qendra Kërkimore Neuropsikiatrike Olin e Spitalit Hartford thonë këtë: skanimet e trurit të mbi 3.000 subjekteve mostër tregojnë se vëllimi i lëndës gri është më i madh në muajt nga gushti deri në dhjetor, anasjelltas nga janari deri në gusht.
  • Mesatarisht, njerëzit humbin disa kilogramë gjatë verës dhe kjo mund të na bëjë të mendojmë se metabolizmi bëhet më i shpejtë. Por nuk është kështu: Hulumtimi i botuar në Trends in Endocrinology and Metabolism tregon se metabolizmi i një personi përshpejtohet kur jashtë është i ftohtë dhe ngadalësohet gjatë verës. Për fat të mirë, me ardhjen e verës ne shkojmë spontanisht drejt një aktiviteti më të madh fizik, edhe pse jo veçanërisht intensiv. (FOCUS)
Lexo po ashtu:  Njeriu i lashtë mbërriti në Australi, shumë më përpara se sa mendohej
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!