Ka shumë faktorë që mund të rrisin rrezikun për sëmundje të zemrës. Ata quhen faktorë rreziku. Disa prej tyre nuk mund t’i kontrolloni, por ka shumë që mund t’i kontrolloni. Të mësuarit rreth tyre mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Cilët janë faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës?

Mosha. Rreziku juaj për sëmundje të zemrës rritet me rritjen e moshës. Meshkujt 45 vjeç e lart dhe gratë 55 vjeç e lart kanë një rrezik më të madh.

Ju pëlqen!

Gjinia. Disa faktorë rreziku mund të ndikojnë në rrezikun e sëmundjeve të zemrës në mënyra të ndryshme tek gratë sesa tek burrat. Përshembull, estrogjeni u siguron grave një mbrojtje kundër sëmundjeve të zemrës, por diabeti rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës më shumë te gratë sesa te burrat.

Historia familjare. Ju keni një rrezik më të madh nëse keni një anëtar të ngushtë të familjes që ka pasur sëmundje të zemrës në moshë të hershme.

Megjithatë, ka shumë gjëra që mund të bëni për të reduktuar shanset për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës:

Kontrolloni presionin e gjakut. Presioni i lartë i gjakut është një faktor rreziku kryesor për sëmundjet e zemrës. Është e rëndësishme të kontrolloni rregullisht presionin e gjakut, të paktën një herë në vit për shumicën e të rriturve, dhe më shpesh nëse keni presion të lartë të gjakut.

Lexo po ashtu:  Grip, ftohje apo koronavirus? Si t’i dallojmë simptomat që na shfaqen këtë dimër

Mbani nën kontroll nivelet tuaja të kolesterolit dhe triglicerideve. Nivelet e larta të kolesterolit mund të bllokojnë arteriet tuaja dhe të rrisin rrezikun e sëmundjes së arterieve koronare dhe sulmit në zemër. Ndryshimet e stilit të jetesës dhe ilaçet (nëse nevojiten) mund të ulin kolesterolin tuaj. Trigliceridet janë një lloj tjetër yndyre në gjak. Nivelet e larta të triglicerideve mund të rrisin gjithashtu rrezikun e sëmundjes së arterieve koronare, veçanërisht tek gratë.

Qëndroni në një peshë të shëndetshme. Të qenit mbipeshë ose obeziteti mund të rrisë rrezikun për sëmundje të zemrës. Kjo është kryesisht për shkak se ato janë të lidhura me faktorë të tjerë rreziku për sëmundjet e zemrës, duke përfshirë nivelet e larta të kolesterolit dhe triglicerideve në gjak, presionin e lartë të gjakut dhe diabetin. Kontrolli i peshës suaj mund t’i ulë këto rreziqe.

Hani një dietë të shëndetshme. Mundohuni të kufizoni yndyrnat e ngopura, ushqimet me përmbajtje të lartë natriumi dhe sheqerna të shtuara. Hani shumë fruta të freskëta, perime dhe drithëra.

Lexo po ashtu:  Mësoni si të hiqni edhe njollat më të vështira nga rrobat me aspirinë, uthull molle dhe sodë buke

Bëni ushtrime të rregullta. Ushtrimet kanë shumë përfitime, duke përfshirë forcimin e zemrës dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Gjithashtu mund t’ju ndihmojë të mbani një peshë të shëndetshme dhe të ulni kolesterolin dhe presionin e gjakut. Të gjitha këto mund të ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Kufizoni alkoolin. Pirja e tepërt e alkoolit mund të rrisë presionin e gjakut. Ai gjithashtu shton kalori shtesë, të cilat mund të shkaktojnë shtim në peshë. Të dyja këto rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Burrat nuk duhet të pinë më shumë se dy pije alkoolike në ditë dhe gratë jo më shumë se një.

Mos pi duhan. Pirja e duhanit ngre presionin e gjakut dhe ju vë në rrezik më të lartë për sulm në zemër dhe goditje në tru. Nëse nuk pini duhan, mos e filloni. Nëse pini duhan, lënia e duhanit do të ulë rrezikun për sëmundje të zemrës.

Menaxhoni stresin. Stresi është i lidhur me sëmundjet e zemrës në shumë mënyra. Mund të rrisë presionin e gjakut. Stresi ekstrem mund të jetë një “shkasë” për një atak në zemër. Gjithashtu, disa mënyra të zakonshme për të përballuar stresin, si ushqimi i tepërt, pirja e tepërt e alkoolit dhe pirja e duhanit, janë të dëmshme për zemrën. Disa mënyra për të ndihmuar në menaxhimin e stresit përfshijnë stërvitjen, dëgjimin e muzikës, fokusimin në diçka të qetë ose paqësore dhe meditimin.

Lexo po ashtu:  Mos i nënvlerësoni kurrë gjethet e brokolit, janë ç’ vlera ka ky super ushqim

Menaxhoni diabetin. Diabeti dyfishon rrezikun e sëmundjes diabetike të zemrës. Kjo për shkak se me kalimin e kohës, sheqeri i lartë në gjak nga diabeti mund të dëmtojë enët e gjakut dhe nervat që kontrollojnë zemrën dhe enët e gjakut. Pra, është e rëndësishme që të testoheni për diabetin dhe nëse e keni, ta mbani nën kontroll.

Sigurohuni që të flini mjaftueshëm. Nëse nuk flini mjaftueshëm, rritni rrezikun e presionit të lartë të gjakut, obezitetit dhe diabetit. Këto tre gjëra mund të rrisin rrezikun për sëmundje të zemrës. Shumica e të rriturve kanë nevojë për 7 deri në 9 orë gjumë në natë. Sigurohuni që të keni zakone të mira të gjumit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!