Siç u njoftua nga Zyra e Medias e Presidentit të Republikës, Vuçiç dhe Mirosllav Lajçák do të takohen në Villa Mir në orën 18:00, dhe pas takimit, planifikohet një konferencë.

Padurimi, të cilin ai e tregoi duke mbërritur vetëm një ditë pas zgjedhjeve në Serbi, flet për nxitimin e Brukselit për të filluar dialogun dhe për të arritur ndonjë rezultat që do të shkonte në avantazhin e BE-së, raporton agjensia Tanjug.

Duke gjykuar nga deklaratat e Lajçakut, ky diplomat, përvoja e të cilit vlerësohet në Evropë, ka ambicie më të mëdha – për ta çuar para këtë dialog.

Ju pëlqen!

“Mandati im është shumë i qartë, për të ndihmuar në arritjen e një marrëveshje juridikisht detyruese midis Kosovës dhe Serbisë, e cila do të normalizojë marrëdhëniet dhe do t’i zgjidhë të gjitha problemet dhe e cila do të jetë e pranueshme për vendet brenda rajonit dhe shtetet anëtare të BE”, tha Lajçak në Prishtinë, ku ai ishte javën e kaluar.

Për një rezultat të tillë, i Dërguari Evropian, një njohës i mirë i rrethanave në rajon me siguri nuk do të ketë ambicie, dhe përvojën diplomatike të mjaftueshme, nëse ai nuk ofron një zgjidhje të pranueshme, në fillim për Beogradin.

Lexo po ashtu:  Shqiptarët e Turqisë duan nënshtetësinë shqiptare, por pengesë mungesa e certifikatave të lindjes para viteve ’30-ta

Sipas pritjeve të Presidentit Vucic, oferta e Brukselit është që Serbia të mos kundërshtojë hyrjen e Kosovës në KB në këmbim të anëtarësimit të pasigurt të Serbisë në BE. Presidenti Vucic ka dhënë tashmë përgjigjen për një propozim të tillë – “Nuk do të jetë e mundur”. 

Sa i përket temës së bisedës së sotme, Lajçak njoftoi se pas bisedimeve në Prishtinë dhe Beograd, ai do të përcaktojë çështjet që të dy palët do të diskutojnë, dhe Vuçiç pret që propozimet tekniko-metodologjike-formale dhe zbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara tashmë përsëri, pa ndonjë propozim thelbësor.

Sidoqoftë, nuk ka të ngjarë që biseda e sotme të kufizohet në këto tema, tashmë të ezauruara.

Lajçak po vjen me misionin negociator në Beograd në momentin kur kolegu i tij, i dërguari amerikan Richard Grenell, caktoi një takim me drejtuesit e Beogradit dhe Prishtinës në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor, dhe para tij Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov solli disa informacione në Beograd, gjë që e bëri Vuçiç, siç tha ai vetë, gjithashtu tw shqetësuar për presionet që Serbia mund të presë në lidhje me zgjidhjen e problemit të Kosovës.

Lexo po ashtu:  CNN rendit Kosovën ndër 21 vendet në Evropë që nuk përmendet shpesh, por që ia vlen të vizitohet

Pra, biseda sigurisht që do të jetë shumë më konkrete sesa është njoftuar zyrtarisht, dhe sigurisht që do të ketë të bëjë me çështje që lidhen me synimet e Brukselit kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Metohinë.

Fakti që Lajçak deklaron se BE dhe SH.B.A. janë duke punuar ngushtë kur bëhet fjalë për problemin e Kosovës dhe se ata presin bashkëpunim të ngushtë në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, megjithëse dihet që Uashingtoni nuk e ka informuar as Brukselin për takimin e shpallur për 27 qershor, që është rezultat i keqkuptimit midis administratës Trump dhe BE për disa çështje, dhe mbi të gjitha Gjermania, kjo nuk është me rëndësi thelbësore për Serbinë.

Si Brukseli ashtu edhe Uashingtoni dëshirojnë rezultatin, dhe të dy qendrat do të përdorin të gjitha mjetet e presionit në dispozicion të tyre për të arritur atë rezultat.

Presidenti serb duhet të merret me këto presione dhe të përpiqet të gjejë zgjidhjen më të favorshme për Serbinë.

Lexo po ashtu:  Vladimir Putin: Sot vendosim nëse do të njohim pavarësinë e rajoneve Donetsk dhe Luhansk

I forcuar nga mbështetja që partia e tij fitoi në zgjedhjet e djeshme për politikën që ai drejton, ai do të përpiqet të marrë më të mirën për Serbinë në bisedimet e ardhshme, sot me Lajçak në Beograd, nesër në Moskë, dhe më 27 qershor në Shtëpinë e Bardhë.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!