Disa shkencëtarë në Kinë kanë bërë një studim në mënyrë të pavarur, në të cilin sygjerojnë se një nga shkaqet e përhapjes së koronavirusit  mund të jetë trafiku illegal i pangolinëve. Universiteti Bujqësor i Kinës  Jugore, i cili ka udhëhequr studimin është shprehur se zbulimi do të ketë një rëndësi të madhe për parandalimin dhe kontrollin e origjinës  së virusit të ri.

Agjencia kineze e lajmeve, Xinhua, raportoi se sekuenca e gjenomit të koronavirusit të ri, e ndarë nga pangolinët, ishte 99%  identike me atë të njerëzve të infektuar. Xinhua përmend gjithashtu se pangolinët – gjitarët e vetëm me luspa në botë – janë “ndërmjetësit” më të mëdhenj të koronavirus.

Por, nga ana tjetër, kreu i departamentit të mjekësisë veterinare në Universitetin e  Kembrixhit në Britani tha se studimi nuk ka baza të forta, por është thjesht një publikim i universitetit dhe se kjo, nuk e bën  provë shkencore.

Ju pëlqen!

Pangolinët janë një nga gjitarët më të trafikuar të Azizë, pavarësisht ligjeve që e ndalojnë tregtimin e tyre, pasi mishi i pangolinëve në Kinë konsiderohet si mish i rrallë “luksi” dhe nga ana tjetër, përdoret edhe në mjekësinë tradicionale kineze. /Reuters/

Lexo po ashtu:  Trump nderohet me çmimin më të lartë të Marokut për marrëveshjen me Izraelin

Jenida Vladi

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!