Kafeja është një nga pijet më të konsumuara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jo vetëm. Shumë njerëz në të gjithë botën, e shijojnë këtë pije ose të nxehtë ose të ftohtë, duke e bërë pjesë të rutinës së tyre të përditshme ose në momentet kur ata kanë nevojë për energji shtesë dhe rritje të përqendrimit.

Një studim së fundmi, ka zbuluar se numri i kafeve që njerëzit kanë konsumuar nga viti 2012 deri në vitin 2018 është rritur ndjeshëm.  Kafeja ofron një numër përfitimesh shëndetësore, të cilat inkurajojnë më shumë njerëz që të shtojnë këtë pije në dietat e tyre, duke reduktuar kështu prekjen nga sëmundje që lidhen me mëlçinë, kancerin apo diabetin. Sidoqoftë, të qenit i varur nga kafeja mund të çojë në disa probleme shëndetësore. Studiuesit kanë zbuluar se kafeina e tepërt në trup mund të dëmtojë si shëndetin mendor ashtu dhe atë fizik.

Një individ duhet të konsumojë jo më shumë se 400 miligram kafe në ditë, sipas Administrimit të Ushqimit dhe Barnave (FDA). Nivele të larta të kafeinës mund të ndikojnë në transmetuesit neurot në tru, të cilat mund të shkaktojnë shqetësime dhe dhimbje koke, ndër problemet e tjera. Detoksi i kafesë mund të ndihmojë në bllokimin e efekteve anësore të mundshme të kafesë. Shmangia e kafeinës për disa ditë mund të sigurojë një numër përfitimesh dhe të përmirësojë shëndetin tuaj.

Ju pëlqen!

Por çfarë përfitojmë në të vërtetë nga detoksi i kafesë?

Së pari, mund të themi se eliminimi i kafesë ndihmon në përmirësimin e gjumit. Kafeina mund të rrisë nivelet e energjisë duke shkaktuar pagjumësi. Pirja e kafesë pasdite mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës dhe madje të shkaktojë çrregullime të gjumit edhe gjatë natës.

Shëndet më i mirë oral

Më pak ose aspak kafe gjatë ditës mund të ndihmojë në uljen e zverdhjes së dhëmbëve dhe mirëmbajtjen e smaltit të dhëmbëve. Sasi të larta kafeje janë lidhur me dhëmbë të hollë dhe të brishtë.

Ndihmon në humbjen e peshës

Sasia e kafesë që ju konsumoni gjatë ditës, mund të përmbajë më shumë sheqer dhe përbërës të tjerë me kalori të lartë. Ky kombinim mund të kontribuojë ose në humbje peshe ose shtim në peshë pasi kafeja mund të ndikojë në oreks dhe uri.

Përmirëson humorin tuaj.

Efektet e këqija të kafesë ndodhin zakonisht pas konsumit të lartë. Pas rritjes së përqendrimit, më vonë mund të çojë në nervozizëm, stres, ose ankth. Kafeja gjithashtu mund të shkaktojë cilësi të dobët të gjumit, gjë që ndikon gjithashtu në përqendrimin tuaj gjatë ditës. Detoksi i kafesë mund t’ju ​​ndihmojë të qëndroni më të qetë gjatë ditës.

Ulni konsumin tuaj në mënyrë dramatike brenda pesë ditëve. Filloni duke pirë vetëm një filxhan, duke provuar alternativa, të tilla si çaji ose kafe dekafeinato, derisa të arrini që të hiqni plotësisht kafen nga përditshmëria juaj.

Elefteria Zguri

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!