Kemi dëgjuar shumë së  fundmi për dexamethasone-in- një ilaç anti-inflamator pë r të  cilin një  testim në   në Mbretërinë e Bashkuar ka treguar që  mund të jetë shpëtues i jetës për pacientët me sëmundje kritike Covid-19 dhe mund të përdoret në shë rbimet mjekë sore kombë tare sot.

Por çfarë është ilaçi dhe si funksionon?

Ai funksionon duke lagur sistemin imunitar të trupit, i cili ndonjëherë mund të shkojë në mbingarkesë pasi lufton virusin, një reagim që mund të dëshmojë rezultate fatale.

Ju pëlqen!

Ilaçi është i përshtatshëm vetëm për pacientët e sëmurë rëndë në spital që marrin oksigjen ose ventilim mekanik.

Lexo po ashtu:  A kanë gjetur shkencëtarët një zgjidhje për një sëmundje që merr 10 milion jetë në vit?
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!