Ideja e dietës bazuar në grupin e gjakut, është krijuar nga naturopati Peter J. D’Adamo. D’Adamo pretendon se ushqimet që hamë reagojnë kimikisht me grupin e gjakut. Nëse ndiqni një dietë të krijuar për grupin tuaj të gjakut, trupi juaj do ta tresë ushqimin në mënyrë më efikase. Do të humbni peshë, do të keni më shumë energji dhe do të ndihmoni në parandalimin e sëmundjeve.

Çfarë mund të hani?

Kjo varet nga grupi juaj i gjakut. Ja çfarë rekomandon D’Adamo për secilin lloj:

Ju pëlqen!

Lloji i gjakut O: Një dietë e pasur me proteina të pasura me mish pa dhjamë, shpendë, peshk dhe perime, dhe e lehtë me drithëra, fasule dhe bulmet. D’Adamo rekomandon gjithashtu suplemente të ndryshme për të ndihmuar me problemet e barkut dhe çështje të tjera që ai thotë se njerëzit me tip O kanë tendencë të kenë.

Lloji i gjakut A: Një dietë pa mish e bazuar në fruta dhe perime, fasule dhe bishtajore dhe drithëra – në mënyrë ideale, organike dhe të freskëta, sepse D’Adamo thotë se njerëzit me grupin A të gjakut kanë një sistem imunitar të ndjeshëm.

Lexo po ashtu:  Konsumuesit e shpeshtë të çajit mund të kenë një jetë më të gjatë dhe të shëndetshme

Grupi B i gjakut: Shmangni misrin, grurin, thjerrëzat, domatet, kikirikët dhe farat e susamit. Pula është gjithashtu problematike, thotë D’Adamo. Ai inkurajon të hahet perime jeshile, vezë, mish dhe bulmet me pak yndyrë.

Lloji i gjakut AB: Ushqimet ku duhet të përqendroheni përfshijnë prodhime deti, bulmet dhe perime jeshile. Ai thotë se njerëzit me grup gjaku AB priren të kenë aciditet të ulët në stomak. Shmangni kafeinën, alkoolin dhe mishin e tymosur.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!