Kapsllëku është një problem i zakonshëm kur njerëzit e kanë të vështirë të kenë jashtëqitje. Kapsllëku nga ana mjekësore përkufizohet si më pak se tre jashtëqitje në javë. Nëse një person ka më pak se një jashtëqitje në javë, konsiderohet se ka kapsllëk të rëndë. Simptomat e fryrjes, gazrave ose dhimbjes gjatë jashtëqitjes mund të shoqërojnë kapsllëkun.

Cilat ushqime shkaktojnë kapsllëk?
Ashtu si ka shumë ushqime që mund të hani për të ndihmuar në parandalimin ose lehtësimin e kapsllëkut tuaj, ka ushqime që mund të kenë një efekt lidhës që mund ta përkeqësojë kapsllëkun tuaj.

Mishi i kuq

Ju pëlqen!

Ka shumë arsye për të shmangur mishin e kuq. Mishi i kuq mund ta bëjë një person kaps, dhe mund të shkaktojë kapsllëk për disa arsye. Sepse, mishi i kuq:
Është i pasur me yndyrë, ndaj duhet më shumë kohë që trakti tretës ta përpunojë atë.
Ka fibra të forta proteinike që mund të jenë të vështira për t’u tretur nga stomaku.
Është i pasur me hekur, i cili mund të bëjë kaps.Kufizoni marrjen e mishit të kuq për të shmangur kapsllëkun.

Buka

Ndërsa buka me drithëra të plota mund të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut, buka e bardhë mund ta shkaktojë ose përkeqësojë atë.

Ndryshe nga drithërat, mielli i bardhë nuk ka fibra. Këto ushqime janë të pasura me niseshte dhe mund t’ju ndihmojne. Mos harroni të zgjidhni drithërat.

Alkooli

Alkooli është dehidratues dhe mund të ngadalësojë tretjen dhe të irritojë zorrën, gjë që mund të përkeqësojë simptomat e kapsllëkut. Ashtu si kafeina, alkooli gjithashtu mund të kontribuojë në kapsllëk.  Kufizoni marrjen e alkoolit dhe alternoni një pije alkoolike me një gotë ujë.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.