Endrrat janë një manifestim i rëndësishëm i përpunimit tonë psikologjik, ato na ndihmojnë të riorganizojmë ato emocione të thella që përjetojmë ndërsa jemi zgjuar. Të kesh një ëndërr të përsëritur, specifike mund të ketë një kuptim të saktë, e nënndërgjegjëshmja dëshiron të të tregojë diçka. Kur keni një jetë stresuese, për shembull, ëndrrat kanë tendencë të pasqyrojnë agjitacionin që jeton brenda jush, duke u shprehur me një seri simbolesh shumë të zakonshme.

Edhe nëse nuk keni pasur kurrë një prishje të dhëmbëve gjatë gjithë jetës tuaj, mund të ndodhë që të shihni ëndërr sikur humbni dhëmbët, një nga ankthet më të përsëritura që na shqetësojnë gjumin. Shpesh ëndrra ndihet aq e vërtetë saqë kur zgjoheni e ndjeni gojën vërtet keq. Nëse ndodh në mënyrë të përsëritur, mund të ketë një problem që duhet rregulluar. Të ëndërrosh që të bien dhëmbët mund të lidhet me një periudhë dobësie ose të shkaktohet nga stresi psikologjik: zbulo se si të interpretosh ëndrrën dhe të gjitha kuptimet e saj.

Analizat e ëndrrave lidhen me atë që po ju ndodh në jetën reale. Për të nxjerr dhëmbët kuptimin e saj, mendoni për atë që ndjetë kur u zgjuat: frikë? A ju kujtohet diçka e turpshme? Ju ka munguar dikush apo diçka? Merrni disa minuta për të analizuar ndjenjat tuaja. Një person pa dhëmbë sigurisht nuk është portreti i shëndetit të mirë, mbase ka gjëra me të cilat nuk mund të merresh në jetën reale dhe që po të sëmurin psikologjikisht.

Lexo po ashtu:  Si ndryshon jeta jonë pas vdekjes së prindërve?
Ju pëlqen!

Ka shumë interpretime mbi ëndrrën e rënies së dhëmbëve, ndër më të zakonshmet është ajo që lidhet me humbjen personale, të tilla si vdekja e një personi të dashur, fundi i një marrëdhënieje, pasi keni humbur shtëpinë ose punën tuaj. Mund t’ju mungojë dikush aq shumë sa të ndjeni një zbrazëti të madhe brenda vetes.

Në interpretimet popullore, të ëndërrosh sikur humbet dhëmbët është e keqe pasi mund të jetë një ogur i vdekjes, në të tjerat është një gjë pozitive që paralajmëron ardhjen e parave. Dhëmbët janë në gojën tonë dhe ëndrrat që lidhen me këtë zonë të veçantë shpesh lidhen me problemet e komunikimit, të tilla si simbolizimi i pendimit kur i kemi thënë gjëra të gabuara dikujt.

Ndoshta ju duhet të ndryshoni ose korrigjoni mënyrën e komunikimit, jeni aq të stresuar sa nuk mendoni para se të flisni ose ju ndodh të jeni të vrazhdë kohët e fundit. Dhëmbi mbetet i varur por nuk bie jashtë? Pyesni veten nëse ka gjëra që doni të thoni, por nuk mund t’i shprehni, mos bërja e tyre ju shkakton dhimbje ose zemërim, dhe bëni një përpjekje për të nxjerrë ato fjalë edhe pse mund të jetë e vështirë.

Lexo po ashtu:  Letra e një burri drejtuar të gjitha grave

Endërrimi sikur humbni dhëmbët tuaj të përparmë lidhet me humbjen e kontrollit të vetes ose të tjerëve, ndjenjën e pafuqisë, lodhjen nga përballja me situata të vështira, si në fushën profesionale ashtu edhe në atë sentimentale.

Dhëmbët na ndihmojnë të përtypim ushqimin dhe kështu të mbijetojmë, mungesa e tyre shoqërohet me humbjen e fuqisë. Gjëja më e mirë për të bërë në këtë rast është të filloni të kujdeseni për nevojat tuaja. Ngrihuni në këmbë dhe mos kini frikë të shprehni gjithçka që ju shqetëson.

Endërrimi për humbjen e dhëmbëve mund të nënkuptojë frikën e plakjes. Një frikë e vërtetë që gjeneron këtë ëndërr të përsëritur veçanërisht tek gratë në menopauzë. Ose, përkundrazi, mund të keni përjetuar gjatë ditës diçka që ju riktheu në fëmijëri, kujtime që u zgjuan në përvojat dhe emocionet e pavetëdijshme kur ishit fëmijë me dhëmbë qumështi, dëshirën për të dashur të ktheheshit në atë periudhë të jeta juaj në të cilën nuk kishit përgjegjësi dhe gjithçka ishte më e thjeshtë.

Lexo po ashtu:  Pesë leksione shumë të vlefshme për jetën, nga filozofët e Greqisë së Lashtë

Ndryshimi i dhëmbëve kur jeni të vegjël është një moment kalimi në moshë madhore, ëndërrimi për të mund të nënkuptojë që jeni gati për sfida të reja dhe të përballeni me ndryshime të rëndësishme në jetën tuaj. Ndryshimi ose transformimi është një nga interpretimet më të njohura të ëndrrave për dhëmbët. Carl Jung e interpretoi ëndërrimin e rënies së dhëmbëve si një simbol të rilindjes, i lidhur me një kohë ndryshimi dhe përtëritjeje.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!