Nëse hëna do të shpërbëhej në atome, rezultati do të qe jashtëzakonisht i ndryshëm me rastin kur do të ndahej në copa të mëdha, të cilat do të fluturonin në çdo drejtim. Kjo ngjarje do të kishte pasoja serioze për planetin sa i përket gravitetit, gjatësisë mesatare së një dite, dhe dallgëve, ndërsa ngjarja e fundit do të shënonte fundin e të gjithë jetës në Tokë.

Nëse shpërthimi i Hënës do të shkaktonte vetëm shpërbërjen e saj, pa copa të mëdha që mund të godisnin Tokën, efektet në planetin tonë do të ishin tërësisht të natyrës gravitacionale. Problemi më i keq do të qe mungesa e tërheqjes gravitacionale të Tokës, duke e lejuar planetin të rrotullohet më shpejt, duke bërë që dita të jetë më e shkurtër.

Me vetëm ndikimin gravitacional të Diellit, dobësimi i baticës do të ngadalësohet. Dallimi ndërmjet dallgëve të larta dhe të ulëta do të reduktohet, çka do të thotë së tërheqja e baticës, e cila ngadalëson tokën do të zvogëlohet, duke rezultuar në një ditë me 6-8 orë. Një problem tjetër do të ishte ndryshimi i qendrës së gravitetit në qendër të planetit, duke shkaktuar një luhatje të orbitës së Tokës rreth diellit.

Lexo po ashtu:  Gruaja i dhuroi një veshkë ish-bashkëshortit, për një arsye që i preku të gjithë
Ju pëlqen!

Klima e Tokës ndikohet nga animi prej 23.5 gradësh në raport me aksin e Tokës. Pa praninë stabilizuese të Hënës, do të ketë ndryshime dramatike klimatike. Nga ana tjetër, një shpërthim

i dhunshëm i Hënës që do të krijonte copa të mëdha, dhe ato pashmangshmërisht do të shkaktonin zhdukjen totale të gjithë jetës në Tokë. Kur mbeturinat do të godisnin sipërfaqen e Tokës, planeti do të goditej shumë më fort nga sa ne mund të parashikojmë, dhe do të zhdukte të gjitha civilizimet.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!