Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump kërcënon se do të mbyllë kufirin amerikan me Meksikën, duke rrezikuar potencialisht miliona kalime kufitare ligjore si dhe për të shkurtuar migrimin e paligjshëm dhe trafikimin e drogës.

Trump u shpreh se me shumë gjasa do të ndërmarrë këtë aksion gjatë kësaj jave. Meksika është partneri i tretë më i madh tregtar i Shteteve të Bashkuara pas Kanadasë dhe Kinës, kështu që ndikimi do të shtrihet plotësisht.

Por a mundet që një president të mbyllë kufirin?

Ju pëlqen!

Po, thotë Matthew Dallek, një profesor i asociuar në Shkollën pasuniversitare të Menaxhimit Politik të Universitetit të Xhorxh Uashingtonit në Uashington DC. “Presidenti ka gjithmonë akses për të kontrolluar fluksin e njerëzve dhe mallrave që vijnë në SHBA”, thotë ai.
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Megjithatë, Presidenti Trump është zotuar të mbyllë kufirin “për një kohë të gjatë” dhe kjo është ajo ku ai mund të kandidojë në më shumë vështirësi, pasi ka të ngjarë të ketë sfida të shumta ligjore në emër të njerëzve dhe interesave që preken.

Paolo Marinaro, një studiues në Qendrën për të Drejtat e Punëtorëve Global në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë, është dakord. “SHBA dhe Meksika janë ekonomi shumë të integruara. Mbyllja e kufirit nuk do të prekë vetëm punëtorët amerikanë dhe meksikan, por do të ketë më shumë ndikime masive në ekonominë globale”.

Trump ka premtuar vazhdimisht mbylljen e kufirit të SHBA me Meksikën gjatë dy viteve të tij në detyrë dhe nuk e ka ndjekur. Por kësaj here qeveria po lufton për të ndalur një rritje të azilkërkuesve nga vendet e Amerikës Qendrore që udhëtojnë nëpër Meksikë.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!