Ndërsa Covid-19 mund të jetë një shqetësim i madh për industrinë turistike të Antarktikut, ai mund të jetë një lajm i mirë për vetë rajonin. Mbërritja në Antarktidë është si zbarkimi në një përrallë të ngrirë zanash. Është një bukuri frymëzuese, ku ajsbergët më të mëdhenj se katedralet notojnë qetësisht në gjiret e qeta pasqyrë. Gjatë dy dekadave të fundit, industria turistike e Antarktikut ka shpërthyer. Në fillim të viteve 1990, më pak se 7,000 njerëz vizituan kontinentin e shtatë përrallor. Vitin e kaluar, kjo shifër arriti në 74,000, me numrat që pritet të vazhdojnë të rriten.

Koronavirusi në Antarktidë Kriza ndodhi në fund të sezonit turistik, kur kompanitë e lundrimit po përfundonin operacionet e tyre për dimrin. Anijet e fundit luftuan për të gjetur një vend që do t’i mirëpriste. Një anije australiane përfundoi e bllokuar në brigjet e Uruguait me 128 pasagjerë me Covid në bord; ndërsa një kompani hollandeze u detyrua të lundronte me tre anijet e saj 14,000 km përsëri në Hollandë, pasi ato nuk ishin më në gjendje të kalonin në Amerikën e Jugut. Që atëherë, kontinenti ka heshtur. Për fat të mirë, pandemia goditi gjatë dimrit jugor, kur rajoni gjithsesi është i mbyllur për turistët, por me virusin që nuk tregon shenja të zhdukjes, e ardhmja e turizmit në Antarktik duket shumë e pasigurt.

Lexo po ashtu:  Inserte nga intervista me Rexhep Selimin, botuar në Koha Ditore, 1 korrik 2005, faqe 19:

Shkenca u godit rëndë! Turizmi nuk është sektori i vetëm që është prekur. Një nga aktivitetet kryesore në Antarktidë është kërkimi shkencor dhe pandemia ka goditur stacionet kërkimore të Antarktikut, që mund të kenë një ndikim shkatërrues afatgjatë në rajon. Shumë operacione do të kufizohen këtë vit. Sezoni turistik normalisht arrin kulmin në dhjetor dhe janar, kështu që ka ende një shans që rezervimet e bëra nga turistët, të mos anulohen.

Ju pëlqen!

Edhe nëse ka një sezon këtë vit, ai do të zvogëlohet ndjeshëm. “Prioriteti ynë kryesor është mbajtja e shkencës në vazhdim,” tha Kevin Hughes i Sondazhit Antarktik Britanik. “Ne kemi studime të vazhdueshme për gjëra të tilla si ndikimi i ndryshimit të klimës, monitorimi i shtresës së ozonit, popullatat e pinguinëve, meteorologjia dhe shkenca e sipërme e atmosferës, prandaj do bëjmë çmos që këto mos të ndërpriten, por tashmë dihet, se këtë vit do të ketë “më pak shkencë””, shprehet ai.

Natyra po e bën “pushim” Pa u vizituar nga dhjetëra mijëra turistë, ekziston më pak rrezik i futjes së specieve jo-vendase, shkeljes së habitateve ose ndotjes së zonave të virgjra. Ndërsa anijet “heshtin”, emetimet e karbonit zvogëlohen gjithashtu. Hughes dyshon nëse një pauzë kaq e shkurtër do të sjellë vërtet një ndryshim: “Ndërsa është e mrekullueshme që popullatat dhe habitatet e botës së egër do të pushojnë”, tha ai, “turizmi është kryesisht i mirë-menaxhuar dhe i rregulluar mirë për të nisur shpejt nga puna. Pra, ndalimi i tij, edhe për një vit ose më shumë, ndoshta nuk do të ketë një ndikim të dukshëm.”

Lexo po ashtu:  "Nuri, mos u mërzit, epu gajret fëmijëve"- I plagosur rënd për vdekje, gjënë forcë të shkruaj letrën e tij të fundit

Një klimë në ndryshim! Çështja që do të ketë një efekt shumë më të madh se pandemia në turizmin Antarktik është ndryshimi i klimës. Më shumë se 95% e vizitorëve në Antarktidë udhëtojnë në Gadishullin Antarktik – maja më veriore që shtrihet drejt Amerikës së Jugut. Kjo është zona që gjithashtu është prekur më shumë nga ndryshimi i klimës. Si rezultat, raftet e akullit po shemben, akullnajat po tërhiqen, akulli i detit po bie dhe periudhat pa akull po zgjaten. E gjithë kjo do të ketë një ndikim dramatik në turizëm.

Antarktida po hapet! Për operatorët turistikë dhe vizitorët, këto ndryshime mund të shihen edhe si një lajm i mirë. Ndërsa akulli shkrihet, vendet e reja hapen dhe pjesë të kontinentit bëhen më të arritshme. Rrugët dhe destinacionet do të ndryshojnë kur zonat e reja të bëhen të disponueshme, ndërsa kafshët zhvendosen në kërkim të terreneve të reja të shumimit. Udhëtimet gjithashtu mund të bëhen më të përballueshme pasi vendet bëhen më të lehta dhe më të njohura. Ngrohja e rajonit gjithashtu ka pasur një efekt pozitiv në disa prej jetës së saj të egër. Numrat e disa specieve të balenave janë duke u përmirësuar, ndërsa popullatat e pinguinëve gentoo janë rritur gjithashtu. Ndërkohë pinguinë të tjerë, me shkrirjen e akujve mund të jenë në zhdukje, pasi akulli i detit iu duhet për t’u shumuar.

Lexo po ashtu:  Irani do të ekzekutojë “spiunin e CIA-s”, që ndihmoi ushtrinë amerikane të lokalizojë gjeneralin Qassem Soleimani

Koha për t’u mobilizuar! Një efekt i pandemisë që u ka dhënë shkencëtarëve shkak për optimizëm është se sa shpejt vendet ishin në gjendje të mobilizoheshin përballë një krize. “Covid ka qenë një mësim i shkëlqyeshëm se sa shpejt mund të bëjmë ndryshime kur me të vërtetë na duhet”, tha Hughes. “Por fatkeqësisht, për momentin ndryshimi i klimës është shumë larg që njerëzit të mund ta shohin me të vërtetë”, vijon ai.

E ardhmja! Turizmi në Antarktik ka lulëzuar gjatë viteve të fundit, por ekspertët shpresojnë që pandemia do t’u ofrojë operatorëve turistik një mundësi për të bërë një hap prapa dhe për të rimenduar. “Ne duhet të mendojmë për të ardhmen që duam të shohim. Biseda duhet të marrë në konsideratë nëse duhet të ketë kufizime në të ardhmen për numrat e turizmit, ose llojet e aktiviteteve turistike. Tani kemi një mundësi të shkëlqyer për të marrë frymë dhe për të punuar se si duam që të duket e gjithë kjo për 10-20 vjet”, shprehet Hughes BBC

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!