Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin dhe u bëri thirrje përfaqësuesve të bashkësisë ndërkombëtare që t’i marrin seriozisht ato.

Deklarata e Daçiqit vjen pasi grupe serbësh në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok u mblodhën të hënën për të kundërshtuar edhe një herë kryetarët e rinj të këtyre komunave në veri të Kosovës – që të gjithë shqiptarë – të zgjedhur në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 23 prillit.

“Prishtina është kërcënimi më i madh për paqen dhe stabilitetin rajonal për momentin”, tha cetniku Daçiq.

Ju pëlqen!

Kujtojmë, se situata në veri është tensionuar që nga e premtja e kaluar ku e filluan punën kryetarët e zgjedhur në katër komunat veriore.

Lexo po ashtu:  Plazhi i famshëm Copacabana, shndërrohet në një ‘varrezë masive’
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!