Në librin e tij “Çështja Shqiptare” viti 1998, akademiku Rexhep Qosja e ka përshkruar me këto fjalë pushtimin turk dhe islamizimin e popullsisë:

“Perandoria Osmane ka ngritur mur mes shqiptarëve dhe Evropës, në radhë të parë me ideologjinë fetare islame ./MekuliPress.com/

MekuliPress.com

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.