Çertifikatat martesore në Angli dhe Wales tani do të përfshijnë mbiemrat e të dy prindërve të çiftit, në vend të vetëm mbiemrit nga babai, pas një ndryshimi legal ky proces hyri në fuqi.

Ndryshimi ka ndodhur që nga e marta në një sistem digjital që modernizon, thjeshtëson dhe e përshpejton procesin nga i cili regjistrohen martesat.

Ministria e Brendshme tha se reformat ishin ndryshimet më të mëdha në sistemin e regjistrimit të martesave që nga viti 1837 dhe si të tilla ato korrigjojnë një anomali historike, duke lejuar kështu që detajet e nënave të shfaqen në certifikatat e martesës për herë të parë.

Ju pëlqen!

Martesat aktualisht regjistrohen nga çifti që nënshkruan një libër regjistri, i cili mbahet në secilën zyrë regjistrimi, në kisha dhe në ambientet e regjistruara fetare.

Reforma në Ligjin e Martesës shënon herën e parë që emrat e të dy prindërve të çiftit do të përfshihen në certifikatat e martesës, shkruan The Guardian.

Përpjekjet për të bërë ndryshimin kanë ngecur disa herë gjatë viteve. Më i fundit filloi si faturë e një anëtari privat të prezantuar nga deputeti Tory Tim Loughton, i cili mori miratimin mbretëror në Mars 2019, duke propozuar që të kalonte nga një sistem i bazuar në letër në regjistrim në një regjistër elektronik.

Lexo po ashtu:  Ngrohja globale: Shkrirja e akullit në Grenlandë rrit nivelin e detit me 2.2 milimetër për vetëm dy muaj

Kevin Foster, ministri për kufijtë e ardhshëm dhe imigracionit, tha se këto ndryshime sjellin procesin e regjistrimit në shekullin 21 dhe sipas tij asnjë prind nuk duhet të mungojë në ditën e martesës së fëmijës së tyre.

Ndryshimet janë bërë në konsultim me palët e interesuara, të tilla si Kisha e Anglisë./klan/

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!