Në vitin 1978, shkencëtari i NASA-s, Donald Kessler paralajmëroi për një reaksion katastrofik potencial dhe një kaskadë zinxhir në hapësirën e jashtme. Sot e njohur si “Sindroma Kessler”, teoria paraqiste që hapësira mbi Tokë mund të bëhej një ditë aq e mbushur me njerëz, aq e ndotur si me satelitët aktivë ashtu edhe me detritin e eksplorimeve hapësinore në të kaluarën, saqë mund të bënte përpjekjet e ardhshme hapësinore më të vështira, në mos të pamundura.

Javën e kaluar, CEO i Rocket Lab, një kompani startup-i, tha se kompania tashmë ka filluar të përjetojë efektin e rritjes së kongjestionit në hapësirën e jashtme. CEO i Rocket Lab Peter Beck tha se numri i madh i objekteve në hapësirë ​​tani – një numër që po rritet shpejt falë pjesës së konstelacionit të internetit satelitor të SpaceX, Starlink – po e bën më të vështirë gjetjen e një rruge të qartë për raketat për të lëshuar satelitë të rinj.

“Kjo ka një ndikim masiv në anën e nisjes së raketave,” i tha ai CNN Business. Raketat “duhet të përpiqen dhe të endin rrugën e tyre midis këtyre yjeve [satelitore].”

Ju pëlqen!

Një pjesë e problemit është se hapësira e jashtme mbetet kryesisht e parregulluar. Traktati i fundit i rënë dakord gjerësisht nuk është azhurnuar për pesë dekada, dhe kjo e ka lënë kryesisht industrinë komerciale të hapësirës të vetë-rregullohet.

Rocket Lab u nis për të krijuar raketa të lehta – shumë më të vogla se raketat Falcon 230 të SpaceX – që mund të shpërndajnë tufa satelitësh të vegjël në hapësirë ​​në baza mujore apo edhe javore. Që nga viti 2018, Rocket Lab ka nisur 12 misione të suksesshme dhe një total prej 55 satelitësh në hapësirë ​​për një larmi qëllimesh kërkimore dhe komerciale. Beck tha se çështjet e trafikut në orbitë morën një kthesë për më të keqen gjatë 12 muajve të fundit.

Ishte gjatë asaj kohe që SpaceX ka ndërtuar me shpejtësi yjësinë e saj Starlink, duke e rritur atë për të përfshirë më shumë se 700 satelitë që rrezatojnë internet. Është tashmë konstelacioni më i madh satelitor deri tani, dhe kompania planifikon ta rrisë atë për të përfshirë midis 12,000 dhe 40,000 satelitë të plotë. Ky është pesë herë numri i përgjithshëm i satelitëve që njerëzit kanë lëshuar që nga agimi i fluturimeve hapësinore në fund të viteve 1950. (CNN)

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!