Si ishim para se të mbërrinin telefonat celularë? E mbani mend? Marrëdhëniet, familja si ishte? Nëse nga njëra anë telefoni celular i afron ata që janë larg për shkaqe të ndryshme, nga ana tjetër largon ata që janë afër.

Internet, rrjete sociale, aplikacione të të gjitha llojeve. Dhe pastaj përsëri mesazhe, thirrje telefonike dhe emaile. Sa herë në ditë lidhemi edhe në prani të njerëzve të tjerë? Përdorimi i telefonave celularë tani ka zëvendësuar rëndësinë dhe bukurinë e shikimit në sy, shtrëngimit të duarve, gëzimit të takimit.

A e keni gjetur veten ndonjëherë në një restorant apo bar me një mike dhe keni pasur ndjenjën sikur po flisni me vete? Sepse shoqja juaj është ngjitur në celularin e saj. Dhe ato çifte që ulen përballë njëri-tjetrit, pa folur sepse janë shumë të zënë me kontrollimin e njoftimeve?

Ju pëlqen!

Ne jetojmë vazhdimisht të lidhur me atë botë virtuale dhe lëvizim më tej dhe më larg nga realja. Kjo varësi po ndryshon sjelljen tonë dhe si pasojë po shkatërron marrëdhëniet tona.

Lexo po ashtu:  Nëse gjyshërit dalin para prindërve, i tregojnë fëmijës vetëm një gjë: Që prindërit nuk e duan...

Quhet “phubbing” dhe është tendenca për të lënë pas dore personin me të cilin jemi angazhuar në një lidhje sociale, për të kontrolluar celularin. Sipas një statistike, ne e kontrollojmë atë 150 herë në ditë, një herë në 5-6 minuta.

E bëjmë këtë edhe kur jemi me fëmijët tanë. Ne harrojmë t’u kushtojmë vëmendje sepse jemi shumë të zënë me postimin, shkëmbimin dhe dërgimin e mesazheve.

Ne largojmë prej tyre mundësinë për të folur me ne, për të jetuar momente dhe për të krijuar kujtime të pazëvendësueshme, duke vendosur tableta dhe smartphone në duart e fëmijëve tanë, duke harruar se nga ai ekran ata kurrë nuk do të marrin dashuri. Dashurinë tonë, atë që u duhet të rriten.

Kjo varësi krijon probleme në rritjen psikologjike dhe emocionale të fëmijëve tanë, duke i mbyllur ata në një hapësirë ​​që nuk është gjë tjetër veçse një simulim i jetës.

Edhe marrëdhëniet në çift manipulohen nga përdorimi i tepërt i telefonit celular. Ju nuk shikoni njëri-tjetrin, nuk flisni, nuk dëgjoni më. Koha që i ishte kushtuar më parë personit tjetër tani përdoret për të kontrolluar video dhe mesazhe.

Lexo po ashtu:  Nëse ti dhe partneri yt u keni mbijetuar këtyre 6 fazave, Martesa juaj s’ka fund!

Ne duhet të mësojmë të “detoksifikohemi”, ta fikim telefonin celular kur jemi në shoqërinë e njerëzve që i duam. Kthehuni për t’i jetuar ata dhe kushtojuni atyre atë gjë që e kemi më të çmuar: kohën.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!