Planeti ku ne jetojmë ka kaq shumë mistere dhe enigma që kanë mbetur për tu zbuluar. Në vitin 2012, një enigmë e veçantë ra direkt në duart e gjashtë shkencëtarëve rusë, S. Yashina, S. Gubin, S. Maksimovich, A. Yashina, E. Gakhova dhe D. Gilichinsky gjetën një farë 32,000 vite të vjetër.

Sipas Bored Panda, këto fara u gjetën të mbuluara në akull dhe u varrosën 125 metra nën tokë, thellë në Siberi. Në kohën e këtij zbulimi interesant, ky grup shkencëtarësh po hulumtonte gërvishtjet e ketrave antikë në akullin që e kishte mbuluar. Bima që ishte rritur nga këto farëra ishte, në të vërtetë, një stenofilë Silene, një lule që duket jashtëzakonisht e ngjashme me lulen moderne që ende rritet në Siberi.Deri më sot, askush nuk e di me të vërtetë se si këto farëra arritën të mbijetojnë për kaq gjatë. Kohët e fundit, disa shkencëtarë në Austri vendosën të fillojnë të trajtojnë këtë mister duke hetuar ADN-në e këtyre bimëve antike. Ky hetim aktualisht po zhvillohet në Universitetin e Burimeve Natyrore dhe Shkencave të Jetës në Vjenë. Qëllimi kryesor i këtij eksplorimi është të zbulojnë nëse ka ndryshime në gjenet e bimëve që mund të përshtaten në kushte shumë të thata, të nxehta ose të ftohta.

Gjetjet e tilla mund të jenë vërtet të dobishme kur merren me ndryshimin e klimës dhe kërkojnë mënyra për të ndihmuar mbijetesën e bimëve të tjera. Për më tepër, ndërsa akujt në Rusi tani po shkrihen, studiuesit gjithashtu do të jenë në gjendje të hetojnë më tej mjedisin për të parë se cilat faktorë mund të kenë ndihmuar farat të mbijetojnë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!