Ndonjëherë tregimet e dashurisë vijnë dhe shkojnë: bashkëjetesa nuk është kurrë e lehtë, herët a vonë dallimet dalin në sipërfaqe dhe dashuria është më e pakët, lind ndjenja e mosbesimit dhe vetmia përfundon duke zënë një hapësirë shumë të madhe mes jush, njerëz të cilët, pavarësisht ndarjes së të njëjtit krevat, kanë një oqean distancë midis tyre.

Pse ndodh? A është vërtet e vështirë të gjesh dikë që i përshtatet jetës tonë në mënyrë të përkryer? Dikush që na shoqëron gjatë viteve, në momente të vështira dhe të lumtura? Vërtetë nuk është gjithmonë e lehtë, por është e mundur.

Kur duhet të zgjidhni, mbyllni sytë

Ju pëlqen!

Është normale që në shumë situata pamja fizike e një personi është një nga elementët kryesorë që ne e konsiderojmë: është një kartë e shkëlqyer biznesi dhe ajo që ngjall tërheqjen fillestare.

Megjithatë, duhet të jemi të kujdesshëm: jeta e përditshme dhe bashkëjetesa duhet të bazohen në shtylla të tjera themelore që do të na lejojnë të shijojmë çdo moment bashkë me partnerin tonë. Kuptimi, kujdesi, dashuria, mirësia, ndjenja e humorit, aftësia për të dëgjuar, ndjeshmëria.

Lexo po ashtu:  9 thënie për nënën, fjala më e bukur në buzët e njeriut

Njerëz të pjekur, të aftë për të mësuar dhe dëgjuar

Mbajtja e një marrëdhënieje me një person të pasigurt e bën marrëdhënien e çiftit shumë më të vështirë. Pasiguria, në të vërtetë, shpesh parashikohet mbi të tjerat: ata që nuk e vlerësojnë, ata që nuk kanë zhvilluar aftësitë e tyre për t’u kujdesur për veten, të ndihen të aftë, të sigurt dhe me vetëbesim adekuat, nuk i besojnë as partnerëve. Ai do të ketë frikë të bjerë dhe do të bëhet më i pasigurt dhe xheloz.

Duhet të jetë në gjendje të shprehë, të ndjejë, të komunikojë dhe të qeshë

Ne të gjithë e dimë rëndësinë e të pasurit një ndjenjë të mirë humori, të dimë se si të qeshim dhe të relativizojmë situatat, duke i konsideruar ato nga një pikëpamje më pozitive dhe vullnet i mirë.

Me siguri jeta do të jetë plot me momente të vështira, situata në të cilat duhet të kemi mbështetjen e një partneri dhe në të cilat aftësia e ndërsjellë për të komunikuar dhe për t’u ndjerë e kuptuar do të jetë vendimtare.

Lexo po ashtu:  Çfarë duhet të bëni kur bie tërmet, ja veprimet e para që ju shpëtojnë jetën

Zgjidhni një person me një jetë të brendshme të pasur, që ndan pasionet tuaja

Kur flasim për “jetën e brendshme”, ne nënkuptojmë aftësinë e domosdoshme për të kultivuar pasionet tona, kanë interes në jetë dhe diçka në të cilën ne besojmë. Vetëm një botë e vogël e jona ku gjejmë hapësirën tonë, një kënd personal që duhet respektuar brenda çiftit dhe që na lejon të rritemi në një nivel personal.

Tolerantë

Gjetja e një shoqëruesi për jetën nënkupton, para së gjithash, gjetjen e një personi që do të na lejojë t’i afrohemi në mënyrë harmonike dhe të lumtur. Dikush që e bën jetën tonë më të madhe, jo më të vogël.

Toleranca është e domosdoshme: ai duhet të dijë të pranojë defektet tona, gabimet, duhet të jetë një person me të cilin dialogu është gjithmonë i mundur, pa frikë apo dyshim. Toleranca duhet të jetë reciproke.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!