Michael Carpenter, diplomati amerikan që shërben si ambasador i Shteteve të Bashkuara në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka shprehur keqardhjen që Kosova nuk është anëtare e këtij organi, duke shtuar se “presin me padurim ditën kur Kosova të jetë shtet pjesëmarrës i OSBE-së” dhe sipas tij, “kjo mund të ndodhë”.

Ambasadori amerikan në OSBE, Michael Carpenter ka bërë një deklaratë në përgjigje ndaj Raportit të Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Michael Davenport.

Në fillim të deklaratës, ambasadori Carpenter ka thënë se Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqimisht punën e Misionit dhe vlerësojnë bashkëpunimin e ngushtë për të mbështetur zhvillimin e Kosovës si një anëtare e sigurt, demokratike dhe gjithëpërfshirëse e komunitetit evropian të kombeve.

Ju pëlqen!

“Ne përshëndesim angazhimin e vazhdueshëm të Misionit përgjatë elementeve thelbësore të mandatit tuaj, duke përfshirë demokratizimin, sigurinë dhe sigurinë publike, si dhe të drejtat e njeriut dhe të komunitetit. Ne jemi dakord që ndërtimi i institucioneve është një prioritet i rëndësishëm. Kjo punë është edhe më e rëndësishme sot duke pasur parasysh luftën e Rusisë kundër Ukrainës, e cila nënvizon nevojën për të mbrojtur vlerat mbi të cilat bazohet OSBE-ja dhe që Misioni kërkon të avancojë përmes mandatit dhe punës së tij”.

Lexo po ashtu:  Zotohet njeriu më i pasur në Ukrainë: “Do rindërtoj Mariupolin, fabrikat e mia do konkurrojnë sërish globalist”

Sipas tij, zgjedhjet lokale në tetor dhe nëntor 2021 ishin një arritje e rëndësishme në atë që ishin cikli i parë, i plotë zgjedhor komunal i kryer nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës pa ndihmën e OSBE-së.

“Në mënyrë domethënëse, këto zgjedhje prodhuan shumë zyrtarë për herë të parë, një dëshmi e gjallërisë së demokracisë së Kosovës. Ne inkurajojmë prioritizimin e vazhdueshëm të përpjekjeve të ekipit tuaj për demokratizimin, së bashku me qeverisjen e mirë dhe barazinë gjinore në qeverisjen vendore. Ne gjithashtu përgëzojmë gatishmërinë e Misionit për të mbështetur edhe njëherë pjesëmarrjen e serbëve të Kosovës me të drejtë në zgjedhjet e Serbisë”.

Ai, ndër tjerash ka folur edhe për incidentet që synonin policinë në veri.

“Ne monitoruam nga afër incidentet që synonin policinë në veri dhe dënuam sulmet, të cilat duhet të hetohen tërësisht. Këto sulme ndodhën ndërsa autoritetet sovrane përgjegjëse për ruajtjen e paqes dhe sigurisë po kryenin detyrat e tyre zyrtare. Ne paralajmëruam kundër spekulimeve që do të rrisin tensionet dhe do të dënojmë çdo përpjekje për të penguar këtë punë thelbësore”.

Lexo po ashtu:  Masat e reja në Kosovë/ Kthehet ndalimi i qarkullimit, mbyllen edhe lokalet gjatë natës

Ndërkohë në pjesën e fundit të deklaratës së tij, Carpenter ka theksuar se Shtetet e Bashkuara kërkojnë paqe, drejtësi dhe prosperitet në një Kosovë që është plotësisht e integruar në bashkësinë ndërkombëtare dhe pjesë e një Evrope të lirë, fleksibile dhe të lulëzuar.

Por siç ka vënë në pah ai, vetëm duke dëgjuar drejtpërdrejt nga zyrtarët e vendit, në bashkëpunim me Misionin e OSBE-së në Kosovë, mund të kuptohet plotësisht dinamika në terren dhe të përcaktohet se si të trajtohen ato më së miri.

Prandaj, ka vënë theksin ai, “ne besojmë se është për të ardhur keq që Kosova nuk është anëtare e këtij organi dhe për këtë arsye nuk është në gjendje të flasë vetë”, duke shtuar se “presin me padurim ditën kur Kosova të jetë shtet pjesëmarrës i OSBE-së” gjë që sipas tij ”mund të ndodhë”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!