– Çdo gjë që na irriton tek të tjerët, mund të na shpjerë drejt kuptimit të vetvetes

– Edhe një jetë e lumtur nuk mund të ketë një masë errësire, dhe fjala “e lumtur” do ta humbte kuptimin, nëse nuk do të ekuilibrohej prej trishtimit. Eshtë shumë më mirë që t’i marrësh gjërat ashtu si vijnë, me durim dhe gjakftohtësi

– Ne nuk mund të ndryshojmë asgjë, deri kur e pranojmë atë. Dënimi nuk çliron, ai vetëm shtyp

Ju pëlqen!

– Kush sheh jashtë, ëndërron; kush sheh brenda, zgjohet

– Lavjerrësi i mendjes luhatet mes arsyes dhe mosarsyes, jo mes të drejtës dhe të gabuarës

– Një grua veçanërisht e bukur, është një burim terrori. Si rregull, një grua e bukur është një zhgënjim i tmerrshëm

– Në të gjithë kaosin ka një kozmos, në të gjithë mungesën e rendit, ka në fakt një rend të fshehtë të gjërave

– Krijimi i diçkaje të re nuk arrihet përmes intelektit, por përmes instiktit, që vepron nga nevoja e brendshme. Mendja krijuese luan me objektet që do

Lexo po ashtu:  Për sa kohë mund të rrijë zgjuar një njeri?

– Takimi i dy personaliteteve është si kontakti mes dy substancave kimike: nëse ka një reaksion, të dy ata ndryshojnë

– Një burrë që nuk ka kaluar nëpër ferrin e pasioneve të tij, nuk i ka kapërcyer asnjëherë ata

– Njeriu i shëndoshë nuk i torturon të tjerët – zakonisht janë pikërisht të torturuarit, që torturojnë

– Çdo formë varësie është e keqe, qoftë kjo varësi nga alkooli, droga, apo idealizmi

– Fëmijët edukohen nga ajo që i rrituri është, dhe jo nga ajo që thotë

– Ne nuk duhet të pretendojmë që ta njohim botën vetëm përmes intelektit. Gjykimi i intelektit është vetëm pjesërisht i vërtetë

– Njeriu ka nevojë për vështirësitë; ato janë të domosdoshme për shëndetin

– Gjithçka varet nga mënyra si ne i shohim gjërat, dhe jo si ato janë

– Neuroza është gjithmonë një zëvendësuese për vuajtjet legjitime

– Të gjithë veprat e njeriut e kanë origjinën tek fantazia krijuese. Atëherë, c’të drejtë kemi ne që të zhvlerësojmë imagjinatën?

Lexo po ashtu:  Shqiptarët, të dytët pas zviceranëve që vetë-ndihen mirë me shëndet

– Tkurrja prej vdekjes është dicka e pashëndetshme dhe jonormale, që na rrëmben neve qëllimin e pjesës së dytë të jetës.

– Carl Gustav Jung

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!