Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, nëpërmjet një bisede telefonike ka uruar Ministrin e Jashtëm të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, për detyrën e tij të re.

Të dy ministrat shprehën gadishmërinë e ndërsjellë për të vazhduar bashkëpunimin në të mirë të dy vendeve.

Cakaj me anë të një postimi në facebook nuk ka lënë pa vlerësuar edhe bashkëpunimin dhe kontributin e pamohueshëm për ish-Ministrin e Jashtëm të Kosovës, Behgjet Pacolli, për shqiptarët kudo ndodhen.

Ju pëlqen!

“Z. Pacolli ka bërë një punë të palodhshme për shtimin e numrit të njohjeve të Kosovës dhe ruajtjes së njohjeve ekzistuese. Për më shumë, ai ka punuar me përkushtim për rritjen e bashkëpunimit mes vendeve tona. Në këtë kontekst, mes shumë të tjerash, Pacollit i mbetem tepër mirënjohës edhe për përgjigjen pozitive të kërkesës sonë për t’i siguruar Shqipërisë qasjen në hapësirat e konsullatave të Republikës së Kosovës në Malmo, Dyseldorf, Stuttgard, Hamburg e Toronto.” – u shpreh Cakaj në postimin e tij.

Lexo po ashtu:  Serbët mblidhen afër Kishës Shën Sava në Beograd - me thirrje nacionaliste brohorasin kundër Kosovës

Kreu i diplomacisë shqiptare e mbylli urimin e tij duke nënvizuar faktin se tashmë është koha për thellim të mëtejmë të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Shqipërisë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!