Në qendër të qytetit Dnipro, qytet ende i pasulmuar nga rusët, turma grash po krijojnë molotov për t’u mbrojtur. Ato shprehen se këto armë të bëra vetë, do t’i përdorin për të mbrojtur shtëpitë dhe rrugët e tyre në Dnipro kundër avancimit të trupave ruse. Banorët po mobilizohen, ndërsa thonë se nuk e donin këtë që po ndodh dhe të luftojnë, por nuk kanë zgjidhje tjetër.

Ky qytet nuk është sulmuar, por tashmë po ndjen “hijen” luftës. Spitali ushtarak ka 400 shtretër dhe ata janë plot me ushtarë të plagosur nga e gjithë Ukraina lindore.

Lexo po ashtu:  Shpresë për Spanjën, bie numri ditor i viktimave nga pandemia
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!