MekuliPress ju sjell zakonet e njërëzve të shkencës, artit dhe të politikës që kishin ndaj gjumit. Sepse fjetja është themelore për të pasur një shëndet të mirë. Por sa kohë duhet të flem saktësisht?

Winston Churchill flinte jo më shumë se 4 orë natën (pasdreke flinte edhe një orë e gjysmë); ndërkohë Obama fle 6 orë dhe Bill Gates 7. 
Për amerikanin Thomas Edison numri mesatar i orëve të gjumit ishte 4-5 orë. 


Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress
I madhi Nikola Tesla flinte vetëm dy orë.

Napoleoni i thoshte bashkëpunëtorëve të tij: “Burrat kanë nevojë për 4 orë gjumë, gratë për 5, budallenjte për 6”. Benjamin Franklin pohonte: “Zgjohuni, zgjohuni, jetoni; do të flem mjaftueshëm në varr “.

Sigurisht, ka pasur edhe përjashtime: i madhi Albert Einstein flinte të paktën 11 orë natën dhe gjatë ditës 2 orë të tjera. Për të mos rënë në gjumë të thellë flinte në një karrige të rehatshme me një laps në dorë .Kur e zinte gjumi, zhurma e lapsit që binte në tokë e zgjonte dhe në kete mënyrë rifillonte punën.

A pajtoheni më thënjen e Napoleonit: “Burrat kanë nevojë për 4 orë gjumë, gratë për 5, budallenjte për 6”.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Lexo po ashtu:  Sa ja vlen të investosh në art? Krahasimi me arin dhe ‘tullat’
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!