Të mërkurën, Burger King lëshoi ​​një video ku ka ndjekur hamburgerin e saj “Ëhoopy” teksa mbulohet në myk nga dekompozimi për 34 ditë.

Ky marifet është pjesë e fushatës së zinxhirit të restoranteve për të nxjerrë në pah largimin e saj nga ruajtësit dhe përbërësit artificialë. Burger King tha në një njoftim për shtyp se kishte hequr prezervuesit artificialë nga Ëhopper në shumicën e tregjeve evropiane dhe në shumicën e tregjeve amerikane.

“Në Burger King ne besojmë se ushqimi i vërtetë shijon më mirë,” tha Fernando Machado, zyrtari kryesor i marketingut i Restaurant Brands International, në njoftimin për shtyp. “Kjo është arsyeja pse ne jemi duke punuar shumë për të hequr prezervuesit, ngjyrat dhe aromat nga burimet artificiale nga ushqimi që ne shërbejmë në të gjitha vendet e botës”.

Ju pëlqen!

Burger King tha që është duke përfunduar Ëhoppers pa konservues në të gjithë SHBA dhe do t’i shërbejë ata në të gjitha restorantet e SHBA deri në fund të vitit 2020.

Lexo po ashtu:  Meta lëshon 'mesazhin' e rradhës: Teatri Kombëtar, pasuri kulturore e pazëvendësueshme e kryeqytetit

Kjo lëvizje pasqyron një prirje në industrinë e ushqimeve të shpejtë drejt ushqimeve “natyrale” dhe sociale të ndërgjegjshme. McDonald’s tha vitin e kaluar se kalimi i tij nga viçi i ngrirë në viçi të freskët për lagjet e tij çoi në një rritje të shitjeve të saj për herë të parë në pesë vjet. Dhe në fund të janarit, Popeyes u bë zinxhiri më i fundit i madh që u nënshkrua në Angazhimin më të Mirë të pulave, i cili mandaton standarde më të larta të mirëqenies për shpendët e përdorur në ushqimin e zinxhirëve.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!