Britania do të ndalojë shitjet e makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë nga viti 2035 – pesë vjet më parë se sa ishte planifikuar – duke rritur presionin mbi industrinë automobilistike që tashmë po lufton për të përballuar një rënie globale të shitjeve dhe pasojat nga Brexit.

Dhe për herë të parë, automjetet hibride gjithashtu do të mbulohen nga ndalimi.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar shpejgoi qasjen më agresive në një deklaratë të martën, duke thënë se ishte e nevojshme për të luftuar krizën e klimës dhe për të ndihmuar Mbretërinë e Bashkuar të shkurtojë emetimet e karbonit në “zero” deri në vitin 2050.

Ju pëlqen!

“Ne kemi një përgjegjësi që planeti ynë të udhëheqë,” tha Kryeministri Boris Johnson në një fjalim në Londër që nisi konferencën e ardhshme të klimës së KB, COP26, e cila do të mbahet më vonë këtë vit në Skoci.

Oraret e përshpejtuara tërhoqën reagime të menjëhershme nga prodhuesit e automjeteve, gjë që ngriti shqetësimin për mungesën e qartësisë nëse qeveria do të vazhdojë të subvencionojë shitjet e automjeteve elektrike, mungesën e infrastrukturës së karikimit dhe humbjet e mundshme të vendeve të punës.

Lexo po ashtu:  Putin ua uron 28 nëntorin shqiptarëve, ndërsa serbëve ju dhuron armatime supermoderne

Angazhimi i ri e vendos Mbretërinë e Bashkuar në një grup vendesh që udhëheqin fazën e daljes nga makinat që punojnë me karburante fosile. Norvegjia dëshiron që të gjitha makinat e reja të pasagjerëve dhe furgonët e shitur në vend të jenë automjete me emetim zero deri në vitin 2025, dhe India ka bërë thirrje që makinat e reja të shitura atje për tu mundësuar nga energjia elektrike deri në vitin 2030.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!