Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka nënshkruar marrëveshjen për një linjë hekurudhore me shpejtësi të lartë që u njoftua për herë të parë më shumë se një dekadë më parë.

Shpejtësia e Lartë 2 (HS2) u propozua për herë të parë në vitin 2009 nën qeverinë e Partisë Laburiste para se një administratë e udhëhequr nga Konservatorët në 2010 zbuloi planet për një rrugë në Londër për në Birmingham për shkak të përfundimit deri në vitin 2031.

HS1 është e vetmja rrugëkalimi aktual me shpejtësi të lartë në Britani që lidh Londrën me Tunelin, i cili lidh vendin me Francën. Ajo u hap në 2003.

Ju pëlqen!

HS2 duhet të mundësojë që trenat të arrijnë shpejtësinë deri në 330 km/h. Duke folur pas një takimi të kabinetit të martën, Kryeministri anglez Boris Johnson i tha Parlamentit se të Martën se qeveria e tij kishte “guxim për të marrë vendimin” për të dhënë prosperitet në të gjithë vendin.

HS2 ka shkaktuar polemikë në lidhje me ndikimin në mjedis dhe kostot e balonimit. Buxheti i vitit 2015 vendosi koston pak më pak se 56 miliardë ((72.4 miliardë dollarë), por një raport i dalë në janar pretendoi se kostot pothuajse ishin dyfishuar në 106 miliardë £.

Lexo po ashtu:  Lavrov paralajmëron Perëndimin: Mos furnizoni Ukrainën me armë dhe municione nëse doni të mos ketë luftë

Duke adresuar koston, Johnson tha që ai do të emërojë një ministër të qeverisë me kohë të plotë për të marrë përsipër përgjegjësinë e HS2, të futë disiplinë në orarin e projektit dhe të kërkojë kursime të kostos.

Një fazë e dytë e linjës do të lidhë Birmingham me Leeds dhe Manchester, por nuk do të përfundonte para 2035.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!