Prodhuesi i veturave Peugeot nga Franca është duke punuar në zhvillimin e një gjenerate të re të kompaktit 308, i cili ka dalë në treg që prej vitit 2014.

Peugeot pret një sfidë të madhe pas inovacioneve në gjeneratat e reja të konkurrentëve kryesorë të VW Golf, Ford Focus dhe Renault Megane.

Flamuri i gjeneratës së re 308 do të jetë një fuqi hibride, siç konfirmohet nga kryeshefi i përgjithshëm i Peugeot, Jean-Philippe Imparato.

Ju pëlqen!

Peugeot 308 do të prodhohet në platformën EMP2 dhe do të marrë një transmetim plotësisht elektrik pas fuqisë hibride.

Prodhuesi Peugeot është vendosur të vendosë prirje të reja në klasën e kthimit në grupin PSA, kështu që 308 pritet të jetë një model për versionet Citroen dhe Opel të adutëve të tyre kompakte C4 dhe Astra. 

Lexo po ashtu:  Paragraf i shkëputur nga “Harku i Triumfit” – nga Erich Maria Remarque
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!