Bosnja ka arrestuar shtatë ish-oficerë ushtarakë të dyshuar për vrasjen e 44 civilëve boshnjakë gjatë luftës 1992-95.
Një total prej nëntë individësh janë të dyshuar për krimin në zonën e Sokolac, sipas një deklarate nga zyra e prokurorit të Bosnjës.

Të arrestuarit akuzohen për planifikim, organizim dhe pjesëmarrje në “një sulm të përhapur dhe sistematik ndaj popullatës civile boshnjake”.

44 civilë boshnjakë, më i riu 14 vjeç, u vranë në fshatin Novoseoci në komunën e Sokolac në shtator 1992.

Ju pëlqen!

Serbët e Bosnjës ndanë burrat nga gratë dhe fëmijët në fshat përpara se t’i merrnin burrat në një deponi aty pranë ku ata ishin “vrarë brutalisht nga të shtënat me armë”, tha deklarata.

Pas vrasjeve, një xhami në Novoseoci u shemb dhe rrënojat u hodhën mbi trupat e viktimave. Ndërkohë, gratë dhe fëmijët thuhet se u dëbuan dhe u transportuan në Sarajevë. Të gjitha eshtrat e viktimave përveç një prej tyre janë zhvarrosur nga vendi, thanë prokurorët. Disa kishin deri në 178 plagë plumbi.

Më shumë se 100,000 njerëz vdiqën gjatë luftës në Bosnjë, e cila shpërtheu kur serbët e vendit u rebeluan kundër pavarësisë nga ish Jugosllavia dhe u zhvendosën për të krijuar shtetin e tyre.

Burimi: Euronews

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.