Britania dëshiron të armatosë Ukrainën me raketa kundër anijeve për të fundosur anijet luftarake ruse dhe për të lehtësuar qytetet bregdetare që bombardohen nga deti.

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u ka thënë ministrave se dëshiron të furnizojë me armë për të parandaluar avancimin e rusëve në Odesa, ashtu si raketat britanike antitank janë përdorur për të penguar përpjekjet e presidentit Putin për të marrë Kievin.

“Ne prisnim që kjo kolonë masive tankesh të ndeshej me një hapësirë ​​shumë të sheshtë të peizazhit dhe se Kievi do të kapej brenda tre ditësh. Armët e lehta antitank të gjeneratës së ardhshme e ndaluan atë”, u shpreh për The Sunday Times një burim nga Qeveria.

Ju pëlqen!

Sipas tij, objektivi i radhës i Rusisë është Odesa.

“Nuk janë tanket që do të vijnë në Odesa. Do të jenë anije. NLAW-të nuk punojnë kundër anijeve, kështu që çfarë funksionon? Ata duan llojin e sendeve që mund të nxjerrin anijet”.

Për të kryeministri britanik është i vendosur për të ndihmuar në gjetjen e kësaj.

Lexo po ashtu:  Flutura Açka: Nuk mund t’ia lemë Shqipërinë horrave

“Ne nuk kemi gjithçka që u nevojitet për fazën tjetër, por jemi bërë koordinatori i paracaktuar i vendeve të tjera”.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!