Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borell, thotë se ai pret që të gjithë liderët politikë në Ballkanin Perëndimor të mbështesin në mënyrë aktive procesin e dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit, rezultati i të cilit, sipas vlerësimit të tij, duhet të kontribuojë në stabilitet në të gjithë rajonin.

Në një përgjigje me shkrim për një pyetje parlamentare mbi deklaratat e anëtarit të Presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, Millorad Dodik, i cili mbron tezën se “çdo normalizim i marrëdhënieve, që përfshin njohjen e mëtejshme të Kosovës, duhet të çojë në diskutime të ngjashme mbi statusin e Republikës Serbe”, kryediplomati evropian tha se synon që palët të arrijnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve të tyre, e cila adreson të gjitha çështjet e pazgjidhura, raporton “Tanjug”.

“Kjo do të kontribuojë në stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndimor si një i tërë. BE-ja pret që të gjithë liderët politikë në Ballkanin Perëndimor të mbështesin në mënyrë aktive procesin, duke përfshirë përmbajtjen nga çdo deklaratë që mund të kontribuojë në ndarjet politike dhe të ndikojë negativisht në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë. Bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë janë. ‘Një pjesë thelbësore e secilit vend kandidat dhe përparimi i një kandidati të mundshëm në rrugën drejt integrimit në BE’”, tha Borelli.

Lexo po ashtu:  Asgjë e re nga samiti i Sllovenisë
Ju pëlqen!

Ai e përfundoi përgjigjen e tij me mesazhin se pozicioni i BE-së ndaj Bosnjë dhe Hercegovinës ka qenë gjithmonë i qartë.

“BE-ja mbështet sovranitetin, integritetin territorial dhe pavarësinë politike të BeH”, shkroi ai.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!