Bordi i përkohshëm i Drejtorëve të Telekomit të Kosovës, i emëruar muaj më parë nga qeveria Kurti, ka dhënë dorëheqje.

Shkak për këtë mësohet të ketë qenë urdhri i së martës nga ana e përmbaruesit privat ndaj bankës Raiffeisen për t’ia tërhequr borxhin që Telekomi i Kosovës ia kishte kompanisë Z-mobile, borxh ky që mbërrin shumën e mbi 26 milionë eurove.

Lajmin për dorëheqjen e Bordit e kanë konfirmuar për Zërin dy sindikatat e kësaj ndërmarrjeje.

Lamih Balaj, nga Sindikata e Punëtorëve të PTK-së, dhe Muhamet Xhemajli nga Sindikata Peofesionale e Telekomit, kanë thënë se nuk kanë qenë të njoftuar paraprakisht për vendimin e Bordit.

Ju pëlqen!

Balaj ndërkaq ka thënë se mjetet që Telekomi i kishte në llogari, e që ishin mbi 3 milionë euro, tashmë janë tërhequr nga përmbaruesi.

Kreu i Sindikatës së Punetorëve të Telekomit ka thirrur protestë për të enjten para qeverisë së Kosovës.

Ndërkaq, Zëri ka siguruar edhe letrën që Bordi i përkohshëm ia ka dërguar qeverisë së Kosovës, të cilën mund ta gjeni më poshtë.

Lexo po ashtu:  Kryeministri troket në ndërgjegjen e harruar të publikes shqiptare: Sot bëhen 24 vjet prej kur më 26 shtator 1998, forcat serbe vranë dhe masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu
Image

Image

Image

Image
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!