Rusia vijon provokimet ndaj NATO-s e Bashkimit Europian duke bombarduar zona jo shumë strategjike për pushtimin e nisur prej tyre, por shumë pranë kufirit të BE.

Së fundmi ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio, duke folur nga Moldavia u shpreh e BE nuk do bjerë pre e provokimeve të Moskës.

“Edhe në këto orë kemi parë bomba mbi civilë dhe spitale. Kemi parë bombardime 10 kilometra larg kufirit me Bashkimin Evropian. Nuk do të dorëzohemi para provokimeve të Putinit, do të vazhdojmë të kërkojmë një rrugë diplomatike”. kështu deklaroi ministri i Jashtëm, Luigi Di Maio.

Lexo po ashtu:  Regon me shumë të drejtë Jeta Xharra, godet RTK-në, gazetarinë e klaneve dhe të oligarkëve: E ju Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës - AGK, a jeni Asociacion i Gazetareve apo i disa gazetareve te caktuar
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!