Grupet e të drejtave civile të SHBA-së ngritën të enjten një çështje për të paditur Presidentin Donald Trump pasi forcat e sigurisë qëlluan me topa piperi dhe bomba tymi për të larguar demonstruesit paqësorë jashtë Shtëpisë së Bardhë.

Zyrtarët e zbatimit të ligjit zmbrapsën protestuesit përsëri përpara se Trump të shkonte në një kishë aty pranë për një seancë me fotografi në mes të protestave mbarëkombëtare për brutalitetin e policisë.

Unioni i Lirive Civile Amerikane dhe grupe të tjera akuzuan presidentin dhe zyrtarët e lartë për shkeljen e të drejtave kushtetuese të mbështetësve të Black Lives Matter dhe protestuesve individualë.

Ju pëlqen!

“Policia kreu një sulm të koordinuar dhe të paprovokuar në turmën e demonstruesve dhe përdori disa herë irritues kimikë, plumba gome dhe topa të zhurmshëm,” tha ACLU.

Kisha Episkopale e Shën Gjonit është përtej rrugës nga Parku Lafayette, i cili përballet me Shtëpinë e Bardhë dhe ka qenë në qendër të protestave në Uashington. Kisha u mbrojt me mbishkrime dhe u dëmtua në një zjarr gjatë demonstratave të Dielën natën.

Trump pozoi me një Bibël jashtë ndërtesës pasi u zotua të dërgojë mijëra ushtarë të armatosur rëndë për të ndaluar trazirat. Protestuesit kanë dalë në rrugë nëpër SHBA gjatë ditëve të fundit për të shprehur zemërimin për vrasjen e amerikanit-afrikan George Floyd nga policia e Minesotas.

“Sulmi ishte sinqerisht kriminal i presidentit ndaj protestuesve sepse ai nuk pajtohej me pikëpamjet e tyre dhe kjo trondit themelet e rendit kushtetues të kombit tonë,” tha Scott Michelman, drejtori ligjor i ACLU. Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr të enjten mbrojti forcat e sigurisë dhe tha se largimi i protestuesve nuk ishte i lidhur me vajtjen e Trump për në kishë.(AFP)

©MekuliPress/ Dhuro sot vetëm 1 euro dhe shpëtoje MekuliPress. Ndihmo gazetarinë e pavarur nga partitë politike dhe oligarkët. FOTO: No copyright infringement is intended.