Boiken Abazi, që ishte kandidat i pavarur në zgjedhjet e 25 prillit, por nuk siguroi dot votat për t’u bërë deputet, deklaroi se beteja e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri sapo ka filluar.

Gjatë një interviste në “Vizion Plus”, Abazi tha se votat që ishin për të, u shpallën të pavlefshme.

“Është hera e parë që po marrim pjesë në zgjedhje në Shqipëri dhe ishim të parët që kemi ngritur zërin për atë që u konfirmua më pas edhe nga aktorët e tjerë, që ishte problemi me fletët e pavlefshme. Ne kemi kuptuar që ishte vendosur një X i dytë për një subjekt tjetër politik. Ne kemi identifikuar disa raste që i kemi bërë publike me fotografi dhe me video, ku duket që nuk është i njëjti stilolaps dhe i njëjti shënim. Ne morëm vota në qytet dhe në fshat, dhe kjo tregon se idetë tona kanë depërtuar. E vërteta e kësaj është fakti që Lëvizja Vetëvendosje përfaqëson një model krejt tjetër politik. Kjo ka nisur të prekë themelet e sistemit politik në Shqipëri. Projekti ynë është afatgjatë. Në Shqipëri, vetëm sa ia kemi nisur.”

Lexo po ashtu:  Eksperiment në Suedi, qeveria e lë në dorë të qytetarëve luftën ndaj Coronavirusit
Ju pëlqen!

Abazi komentoi edhe akuzat që u hodhën për Albin Kurtin se ndërhyri në fushatën zgjedhore në Shqipëri.

“Nuk mendoj që raportet mes Tiranës zyrtare dhe Prishtinës zyrtare ndikohen nga një përpjekje e vazhdueshme për të përmirësuar demokracinë. Raste të tilla ka patur gjatë gjithë kohës. Çështja nuk është erdhi Albin Kurti dhe ushtroi të drejtën e tij kushtetuese. Ata që janë ankuar më shumë për këtë çështje, pse nuk kanë ngritur për Vuçiçin apo Zaevin”, deklaroi më tej Abazi.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!