Në një seminar të mbajtur nga ‘Shoqëria Mbretërore Gjeografike e Londrës’ dhe nga Instituti ‘EarthWatch’ është argumentuar se bleta është krijesa më e veçantë dhe më e rëndësishme për mbijetesen e njeriut dhe për planetin tokë.

Të gjitha speciet janë të paçmueshme për ekosistemin e planetit, por qëllimi i debatit ishte të rritet vetëdija për ruajtjen e bletëve, duke i kërkuar publikut të votonin për një prej specieve më të rëndësishme.

Një e katërta e një milion llojeve të bimëve dhe luleve mbështeten te mjalti i bletës, specie të shumta janë jetike për bujqësinë vitale, dhe pa bletët ne do t’i humbnim bimët lulëzuese dhe produkte të ndryshme, raporton “Free Worlds Facts”.

Ju pëlqen!

Ndër arsyet kryesore për uljen e mjaltit dhe humbjes së bletëve është fatkeqësia natyrore, spërkatjet me kemikate dhe sëmundjet e ndryshme.

Për të qenë më specifik, 70% të furnizimit tonë ushqyes varet nga bleta, dhe nga fertilizim që e bëjnë në shumimin e bimëve të cilat janë edhe ushqim për krijesa të tjera.

Rreth 250 mijë lloje të luleve varen nga mjalti i bletëve për fertilizim, shumica prej tyre janë të domosdoshme për kopshtarinë botërore dhe pastaj mos të harrojmë edhe medicinën e cila varet nga bletët, sepse shumica e bimëve mjekësore iu nevojitet mjalti i bletës për shumim.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!