Presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenko, tha se vendi i tij gjithmonë do të jetë “partner i Bashkimit Evropian”.

Pas takimit me Komisionerin Evropian për Buxhet dhe Burime Njerëzore Gunther Oettinger, presidenti Lukashenko tha se problemet mes BE dhe Bjellorusisë kanë ekzistuar gjithmonë, “por ato nuk kanë karakter kronik dhe mund të zgjidhen”.

Takimi i Lukashenkos me Oettinger u mbajt vetëm pak ditë pasi ai vizitoi Rusinë, ku bisedoi me presidentin rus, Vladimir Putin, mbi bashkëpunimin e mëtejshëm të të dy vendeve.

BE-ja ka lehtësuar sanksionet kundër Bjellorusisë në vitin 2016, pas lirimit të disa të burgosurve politikë, por kritikoi qeverinë e Lukashenkos për përdorimin e forces ndaj protestuesve një protestë kundër papunësisë. Lukashenko është pushtet që nga viti 1994.

Lexo po ashtu:  Vuçiç sulmon ashpër BE-në: Kërkesat për njohje reciproke me Kosovën janë marrëzi, unë s’jam De Gol o idiotër
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!