Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko, i ndjekur nga javë të tëra protestash mbi një zgjedhje të diskutueshme, tha të enjten se Bjellorusia duhet të mbyllë kufijtë e saj me Poloninë dhe Lituaninë dhe të forcojë kontrollet kufitare me Ukrainën.

Bjellorusia është në një krizë politike pas zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit të dëmtuara nga akuza të manipulimit të votave që çuan në demonstrata masive kundër Lukashenkos, i cili ka qenë në pushtet që nga viti 1994. Lukashenko thotë se ai fitoi rizgjedhjen në mënyrë të drejtë dhe është viktimë e një shpifjeje fushate nga Perëndimi.

“Ne jemi të detyruar të tërheqim trupat tona nga rrugët, të kemi gjysmën e ushtrisë tonë në roje dhe të mbyllim kufirin tonë shtetëror me Perëndimin, para së gjithash me Lituaninë dhe Poloninë,” tha Lukashenko në një fjalim në një forum të grave në Minsk. “Për keqardhjen tonë më të madhe, ne jemi të detyruar të forcojmë kufirin tonë me Ukrainën vëllazërore.”

Ju pëlqen!

Zëdhënësi i qeverisë polake Piotr Muller tha në një mesazh me tekst se Polonia nuk kishte ndonjë konfirmim se kufiri ishte mbyllur vërtet.

Zëvendës ministri polak i Punëve të Jashtme Pawel Jablonski i tha Reuters me mesazh me tekst: “Ne e marrim këtë si një element tjetër të fushatës propagandistike, një lojë psikologjike e cila synon të krijojë një ndjenjë të një kërcënimi të jashtëm.”

Ministria e jashtme polake i tha agjencisë shtetërore të lajmeve PAP se kufiri po funksiononte normalisht.

Shefi i rojës kufitare Lituaneze Rustamas Liubajevas tha se kufiri atje po funksiononte gjithashtu si zakonisht.

“Ne nuk e dimë se çfarë do të thotë kjo (njoftimi). A do t’i mbyllin ata kufirin për ngarkesat, ose njerëzit, apo diçka tjetër? … Ne duhet të presim dhe të shohim se çfarë do të thotë njoftimi dhe si zbatohet, “tha ministri lituanez i punëve të jashtme Linas Linkevicius.(France24)

E . S

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.