Bitcoin konsumon më shumë energji sesa gjithë kombi i Zvicrës, sipas vlerësimeve të reja të publikuara nga studiuesit në Universitetin e Kembrixhit.

Rrjeti global i Bitcoin po konsumon më shumë se shtatë gigawatt energji elektrike.

Nëse shtatë gigawatt i kthejm në kilowatt, atëherë i bije që rrjeti global i Bitcoin po konsumon shtatë milionë kilowatt energji elektrike.

Ju pëlqen!

Kjo është më shumë se sa shteti i Zvicrës. Shtatë milionë kilowatt i bije 0.25 përqind e konsumit të përgjithshme e energjisë në tërë botën.

Lexo po ashtu:  Me falni diçka
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!