Unioni i prodhuesve rusë të produkteve jo-alkoolike të birrës i ka bërë thirrje Ministrit të Financave, Anton Siluanov, dhe i kërkojnë që të shqyrtojë mundësinë e vendosjes “të shpejtë” të çmimeve minimale për birrën.

“Unioni i Brewers Ruse e konsideron si jo normale kur një shishe birrë shitet më lirë se një shishe ujë i pijshëm i rregullt në pakicë ligjore. Kjo do të diskreditojë birrën në sytë e konsumatorit, ”thuhet në letër.

Letra vëren se tregu aktualisht është i tepruar me të ashtuquajturën birrë “promovuese” “me çmime mjaft të ulëta që nuk korrespondojnë me kostot e prodhimit dhe pagesa të taksave.”

Ju pëlqen!

Si rezultat, prodhuesit legalë që kanë instaluar matës të vëllimit të prodhimit, që punojnë në sistemin EGAIS, paguajnë të gjitha taksat dhe përdorin materiale të papërpunuara natyrore me cilësi të lartë, po detyrohen të dalin jashtë tregut.

Sipas krijuesve të birrës, situata është e komplikuar nga zinxhirët e mëdhenj të shitjes me pakicë, të cilat “duke shkatërruar kanalet e shitjeve të prodhuesve rajonalë të birrës, po detyrojnë shitësit vendas të ulin çmimin e produkteve të tyre në nivelin e kostos.”

Lexo po ashtu:  FATI YT/ HOROSKOPI 10 DHJETOR 2020

Masa gjithashtu do të ndihmojë në zvogëlimin e konsumit të alkoolit me cilësi të ulët, ndërsa lejon të hiqni rreziqet e përhapjes së pijeve të pa autorizuara nga instancat shtetërore.

Letra nuk thotë se cili duhet të jetë çmimi minimal i shitjes me pakicë për birrën.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!