PARIS, FRANCE - DECEMBER 12: Bill Gates arrives for a meeting with French President Emmanuel Macron as he receives One Planet Summit's international philanthropists at Elysee Palace on December 12, 2017 in Paris, France. Macron is hosting the One Planet climate summit, which gathers world leaders, philantropists and other committed private individuals to discuss climate change. (Photo by Aurelien Meunier/Getty Images)
 

Që nga vdekja e Jobs, lidershipi i kompanisë i ka kaluar CEO Tim Cook që ende e mban këtë pozicion. Më 27 Qershor kompania lajmëroi largimin e Jony Ive, shefit të dizajnit prej mëse 20 vitesh tek Apple.

Bill Gates: Steve Jobs bënte “magji”

Mjeshtëria e Steve Jobs për ti mbajtur punonjësit e Apple të motivuar dhe të punonin për orë të gjata ishte “magji” tha Bill Gates, bashkëthemeluesi miliarder i gjigantit teknologjik Microsoft.

“Unë ishte si një magjistar i vogël sepse ai bën magji dhe i shikoja njerëzit të mahnitur, por duke qenë se isha magjistar, magjitë e tij nuk funksionin me mua,” tha Gates i cili është njeriu i dytë më i pasur në botë.

Ju pëlqen!

Pavarësisht kësaj, Jobs, CEO legjendar i Apple i cili u nda nga jeta në 2011 nga kanceri i pankreasit, ishte një shembull i qartë i shprehjes “mos e bëj këtë në shtëpi” në stilin e tij të lidershipit.

“Nuk kam njohur dikë aq të mirë sa Steve për të zgjedhur talentet dhe motivuar ata.”

Apple ishte drejt vdekjes dhe rasti i Jobs është i rrallë sepse kompania që drejtoi u bë kompania më me vlerë në botë. Nuk ka për të pasur sumë histori si kjo tha Ai.

Që nga vdekja e Jobs, lidershipi i kompanisë i ka kaluar CEO Tim Cook që ende e mban këtë pozicion. Më 27 Qershor kompania lajmëroi largimin e Jony Ive, shefit të dizajnit prej mëse 20 vitesh tek Apple.

Ive është konsideruar si një prej njerëzve më të rëndësishëm të Apple përgjegjës për dizajnin, pamjen dhe ndjesinë e të gjitha produkteve madhore të Apple përfshirë iPhone dhe Mac.

Gates u intervistua nga gazetari i CNN Fareed Zakaria për një program lidershipi. Intervista e plotë gjendet në këtë lidhje.

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike! FOTO: No copyright infringement is intended.