Ai tha se kishte përzgjedhur 7 prej vaksinave të mundshme që mund të përdoren kundër COVID-19 dhe ndërtuar kapacitete prodhuese për ta.

Bill Gates do të invesojë në 7 fabrika të cilat premtojnë zhvillimin e një vaksione kundër koronavirusit.

Ditën e Premte themeluesi i Microsoft tha se Fondacioni Gates do të investojë miliarda dollarë për të luftuar përhapjen e koronavirusit.

Ju pëlqen!

“Duke qenë se fondacioni ynë ka ekspertizë të thellë në sëmundjet infektive dhe jemi përgatitur për një situatë të tillë, investimi yne do të përshpejtojë masat për të luftuar COVID-19,” tha Gates.

Ai tha se kishte përzgjedhur 7 prej vaksinave të mundshme që mund të përdoren kundër COVID-19 dhe ndërtuar kapacitete prodhuese për ta.

Gates beson se vetëm 1-2 prej tyre do të provojnë të suksesshme dhe disa prej parave do të shkojnë dëm. Bill dhe Melinda Gates kanë premtuar 100 milionë dollarë për të luftuar koronavirusin ndërsa fondacioni i tij ka ofruar teste për Amerikanët.

Ai tha se Amerikës i duhen 10 javë izolim për të përballuar krizën.

Lexo po ashtu:  Për stinën e mollëve në fshat, - Poezia erotike e Dritëros
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!